Energetický expert Michal Zigl

Energetický expert Michal Zigl | foto: Michal Zigl

Stavět dům neodborně se prodraží, řekl expert čtenářům iDNES.cz

  • 26
Dotace z programu Nová zelená úsporám rozhýbaly investice do úsporných opatření. „Postavit energeticky efektivní dům vyžaduje odbornost, jinak se výrazně prodraží,“ říká specialista Michal Zigl. Se čtenáři iDNES.cz diskutoval o tom, na co je třeba dát si pozor a jaká opatření se vyplatí.

U starších, ale i nových domů, je tou první věcí, na níž je třeba myslet, zateplení. Existuje řada izolačních materiálů, mezi nejpoužívanější patří pěnový polystyren EPS, minerální vlna či celulózová izolace. Spolu se zateplením se obvykle provádějí také výměny oken, případně instalace větracího systému.

On-line s Michalem Ziglem

Expert na energetiku diskutoval se čtenáři iDNES.cz

Až následně přijde na řadu volba vhodného zdroje. „Nemá cenu instalovat účinný kotel do nezatepleného domu. Když zateplíte později, kotel pak jede jen na poloviční výkon,“ říká šéf aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Michal Zigl

Po studiích na Technické univerzitě ve Zvolenu začal v roce 2009 pracovat jako OSVČ zabývající se projekcí energeticky efektivních objektů. V současnosti tyto objekty i staví.

Zabývá se navrhováním, projektováním, optimalizací a výstavbou energeticky velmi efektivních budov.

Specializuje se na fyzikální optimalizace konstrukčních soustav na bázi dřeva, energetické hodnocení budov všech typů a integraci OZE. Vypracovává energetické audity a posudky pro objekty k bydlení, administrativním účelům, veřejným budovám a průmyslu.

Možností je celá řada - od různých typů moderních úsporných kotlů, přes tepelné čerpadlo, solární kolektory na ohřev vody či vytápění až k sofistikovaným systémům fotovoltaických panelů s akumulací do bateriových článků. Na jejich pořízení je možné získat příspěvek od státu.

Ačkoliv ministerstvo životního prostředí podle Holuba proces podání žádosti hodně zjednodušilo, je k ní stále třeba přiložit projektovou dokumentaci a odborný posudek energetické náročnosti, kterou musí udělat specialista.

„Žádost umí připravit firma, která dělá posudky, či projektant,“ říká Holub.

Sami žadatelé se pak ne vždy dostatečně seznámí s podmínkami, a tím pádem pak předkládají nedostatečné či chybné podklady.

„Mezi nejčastější chyby patří nedodržení některých závazných lhůt či absence povinných příloh požadovaných k žádosti,“ vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu pro životní prostředí, kde se dotace vyřizují.