Advokátka: Za lehčí úrazy můžete nově vysoudit víc, za těžké však méně

  • 25
Praxe se změnila, za újmy na zdraví je možné získat jiné částky než v minulosti. Podle advokátky Kláry Kořínkové lze vysoudit i desetkrát vyšší sumu. „U těžkých úrazů nicméně bývá často odškodnění stejné nebo i nižší,“ řekla čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Advokátka Klára Kořínková se zaměřuje na odškodňování obětí havárií na silnicích. Čtenáři iDNES.cz se jí ptali na mnohé případy úrazů a odškodného. Pokousal mě pes sousedky. Těhotná manželka má následky z dopravní nehody. Jaká je šance získat odškodné? Tyto a mnohé další případy čtenáře zajímaly.

On-line rozhovor s Klárou Kořínkovou čtěte ZDE

V posledních dvou letech advokátka a další její kolegové, jejichž klienti se soudí kvůli odškodnění za újmu na zdraví, žádají u soudu násobně vyšší částky - i desetkrát vyšší než dosud. S odvahou soudců částky zřejmě ještě porostou.

Lidé mohou vysoudit větší peníze za újmu na zdraví. Poškození, pacienti nebo oběti nehod mají totiž větší šanci, že jim soud vyhoví. Nový občanský zákoník dal soudcům prostor určit odškodnění podle svého, ne striktně podle tabulek. A při usmrcení se k tomu přidalo právo „osob blízkých“ na nemajetkovou újmu.

„Nelze hovořit o tom, že nová úprava by byla pro poškozené jednoznačně výhodnější. Zcela obecně mohu konstatovat, že výhodnější je u lehčích úrazů, tam je opravdu odškodnění několikanásobné, ale srovnatelné, až nižší u velmi těžkých úrazů,“ shrnula Kořínková v rozhovoru.

Úspěch podle ní záleží na tom, jak se postaví žaloba a jak se nároky u soudu vyargumentují. Někdy je zapotřebí i znalecký posudek.

I pojišťovny v případech plnění z povinného ručení a z pojistek odpovědnosti za škodu hlásí až trojnásobný nárůst odškodného za újmy na zdraví.

Novinka s sebou nese také větší složitost při likvidaci pojistných událostí. Více práce mají soudní znalci a lékaři.

Příklad z roku 2014: Vladislav Prášek srazil svým autem dvanáctiletého chlapce, který později zemřel. Dostal za to loni v červnu podmínku a musí chlapcově rodině zaplatit desetimilionové odškodnění. Jde zřejmě o nejvyšší odškodné, o jakém české soudy rozhodly v případě smrti na silnici.

Soudy mohou rozhodnout dle své úvahy, ale měly by přihlédnout i k možnostem viníka. Pokud dopadne výplata na pojišťovnu (z povinného ručení a z pojištění odpovědnosti za škodu), bývají částky odškodného vyšší. Pojišťovny kvůli tomu zvažují zvýšit pojistné.

Změny v odškodňování se podle Kořínkové nepromítly negativně do menší ochoty pojišťoven poskytovat plnění. S odškodňováním od pojišťoven máme dobré zkušenosti,“ řekla.

Loni povinné ručení třetím rokem po sobě zdražilo. Průměrné ceny se zvýšily o 30 korun na 2775 Kč. Důvodem byly vyšší výdaje za dopravní nehody, zvýšení odškodného obětem dopravních nehod i zrušení části poplatků do Garančního fondu (celou zprávu čtěte zde).

Klára Kořínková vystudovala práva na Univerzitě Karlově. Praktické zkušenosti nabrala nejdříve jako advokátní koncipientka v kanceláři Marie Cilínkové a při spolupráci s vídeňskou společností AVUS. Od roku 2000 je samostatnou advokátkou.