Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství | foto: Petr Topič, MAFRA

EET je výhodná i pro ty, kteří pracují na černo, říká šéf berňáku

  • 389
Elektronická evidence tržeb je výhodná i pro ty, kteří pracují na černo, ujišťoval ředitel Finanční správy Martin Janeček v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Právě od prvního listopadu začal takzvaný testovací režim EET a za měsíc se systém pustí naostro pro restauratéry a hoteliéry.

Martin Janeček ujistil, že Finanční správa je na elektronickou evidenci tržeb připravena. Ředitel čtenáře ubezpečil, že evidence tržeb se týká i plateb kartou. Podle něj to má smysl kvůli účtenkové loterii a proto, aby nebyly zvýhodněny hotovostní platby.

ON-LINE: odpovědi Martina Janečka na rozjezd EET

„Pro zákazníka by bylo matoucí, pokud by v okamžiku platby v jednom případě účtenku dostal a v druhém nikoliv. Tato skutečnost by navíc mohla vést k preferenci hotovostního způsobu placení a mohla by negativně ovlivnit rozvoj bezhotovostního placení,“ obává se Janeček situace, kdy by stát spustil takzvanou účtenkovou loterii, a účtenky by se vydávaly jen za platby v hotovosti. Pokud by se EET netýkala plateb kartou, neměl by zákazník šanci zapojit se do losování.

Janeček ujistil, že Finanční správa je na EET připravena a do testovacího režimu se mohou nyní zapojit všichni, tedy nejen podnikatelé z první vlny.

Jeden ze čtenářů vyjádřil obavy z propouštění lidí, kteří nyní pracují na černo, kvůli krachům restaurací či hospod. Janeček na to poznamenal, že „švarcsystem“ je výhra jen částečně, protože se tím lidé připravují o peníze na důchod nebo například o možnosti dosáhnout na půjčky. Bez legálních příjmů totiž v bance neuspějí.

„Nevěřím tomu, že toto skutečně někdo chce, přestože preferuje práci na černo před žádnou prací,“ sdělil. Fenomén zaměstnávání na černo podle něj přímo souvisí s krácením tržeb, jsou to dvě strany jedné mince.

„Museli jsme logicky začít tam, kde daňové úniky při hotovostním placení představují doslova systémový problém, tedy v gastronomii. Zde to bohužel s nepřiznáváním tržeb a neplacením daní dost často zašlo tak daleko, že vlastně ceny obědů a meníček de facto přizpůsobily situaci, jako by neexistovalo ani DPH, ani odvody za zaměstnance, ani daň z příjmu.“

„A čím více provozů krátí tržby, tím je pro každého, kdo je ochoten své tržby a zaměstnance řádně přiznat obtížnější to dělat a zůstat konkurenceschopný. A tohle je špatně, tohle chceme evidencí tržeb napravit. Věřím, že zaměstnanci na tom nemohou nijak prodělat.“

Dodal, že podle Českého statistického úřadu dosáhlo krácení tržeb v ČR okolo 170 miliard korun ročně. „To je objem prostředků, ze kterých není zaplacena DPH, daň z příjmů ani další odvody,“ uvedl.

Dále Janeček odpovídal spíše na technické dotazy.

Do ostrého startu EET zbývá měsíc. Řada podnikatelů ze segmentu ubytování a stravování teprve teď zjišťuje, co se po nich chce. Ke konci října si přihlašovací údaje do EET vyzvedlo na finančních úřadech pouze 20 tisíc podnikatelů. Od 1. prosince přitom musí být připojeno zhruba 60 tisíc podnikatelů.

V úterý 1. listopadu startuje evidence tržeb nanečisto. Podnikatelé mohou účtenky začít posílat do systému, kde se začnou ukládat. Mohou tak na ně zpětně nahlížet, což dosud nešlo. Kontrolovat bude finanční správa až účtenky poslané od 1. prosince, kdy je začnou povinně posílat provozovatelé ubytovacích a stravovacích zařízení.

Koho se bude EET týkat a koho ne?

29. srpna 2016

Křišťálová Lupa 2016