Osvobození od cla se nevztahuje na balíčky, které obsahují alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody, tabák a tabákové výrobky.

Osvobození od cla se nevztahuje na balíčky, které obsahují alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody, tabák a tabákové výrobky. | foto: AP

Češi kupují stále víc v zahraničních e-shopech, clo prodraží poštovné

  • 43
Češi přes zahraniční e-shopy nakupují výrazně více zboží než před rokem. Podle údajů celní správy přibylo meziročně zásilek z těchto obchodů o 76 procent. Kromě Spojených států nebo Velké Británie si lidé rádi vybírají také z čínských serverů. Od května platí nová pravidla a je nutné dát pozor, kdy je zásilka osvobozená od cla.

Češi si nákupy přes zahraniční e-shopy typu Amazonu, ale i čínského Alibaby, jednoznačně oblíbili. Zatímco loni doputovalo do Česka přes půl druhého milionu zásilek, letos už jich je za stejné období přes 2,7 milionu. Celníci, kteří provoz balíků sledují, vyčíslili nárůst zájmu na 76 procent. Produkty objednané přes internet tvoří podle mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárky Miškovské drtivou většinu zásilek, konkrétně přes osmdesát procent.

Pozor na nová celní pravidla

Od května začnou platit nové celní předpisy, které se dotknou také nákupů zboží ze zahraničních e-shopů. „Nově se bude do celní hodnoty započítávat i poštovné,“ konstatuje Miškovská.

Pokud na balíčku cena za dopravu nebude, budou celníci od května vycházet z tabulek konkrétního přepravce.

Dosud se celní úřad o výši poštovného zajímal pouze v případě, že zásilka patřila do skupiny takzvaných rychlých balíčků (EMS), ať už je dopravovala pošta nebo společnosti jako DHL nebo Fedex.

Změní se rovněž normy pro definici toho, co je to „dárek“. Od května to pro české celníky bude pouze balíček neobchodní povahy doručovaný mezi fyzickými osobami. U zásilky s označením „gift“ bude nutné doložit, že příjemce odesílateli za zásilku nic nezaplatil. Osvobození od cla i DPH má však jednu podmínku: balíček nesmí mít hodnotu vyšší než 45 eur.

Osvobození od cla a DPH (ze zemí mimo EU)
Zásilka do 22 eurosvobozeno od cla i DPH
Vlastní hodnota zboží do 150 eur a současně úhrnná hodnota zboží nad 22 eurosvobozeno od cla ale DPH vyměřena
Zboží v hodnotě nad 150 eurvyměřeno clo i DPH

V případě ostatních zásilek rozlišují celníci zvlášť osvobození od cla a zvlášť od DPH. Na obě povinnosti se uplatňují jiné limity.

Bez proclení k adresátovi doputuje takzvaná „zásilka nepatrné hodnoty“, tedy v hodnotě maximálně 150 eur (asi 4 tisíce korun). Pokud je však její hodnota zároveň vyšší než 22 eur, je nutné zaplatit DPH (schéma najdete zde). Osvobození od cla se nevztahuje na alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody, tabák a tabákové výrobky.

„Stanovení celní hodnoty bude vycházet z předloženého hodnověrného dokladu - objednávky, faktury, výpisu z účtu nebo pay palu. Poštovné bude součástí celní hodnoty vždy bez ohledu na povahu zboží,“ doplňuje mluvčí celníků Miškovská.

Clo může příjemce platit, i když nakupuje v e-shopech EU

Nejoblíbenější jsou v tuzemsku levné zahraniční e-shopy z USA. Zboží Češi objednávají také ze Švédska, Německa nebo Velké Británie.

U produktů velmi záleží na zemi odeslání. Většinou jsou to destinace mimo Evropskou unii a s tím souvisí i následné celní řízení a vzniklý celní dluh, který musí příjemce uhradit. To, odkud zboží putuje, prokazatelně dokládá poštovní průvodka zásilky. Některé e-shopy nemají ani vlastní sklady a zboží pouze objednávají nebo přeposílají.

„To, že si někdo objedná výrobek z britského e-shopu, neznamená, že nebude platit clo. Pokud totiž zboží putuje například z Číny, jedná se už o takzvanou třetí zemi a je tedy třeba zaplatit clo i daň,“ vysvětlila pro iDNES.cz Miškovská.

Amazonu konkuruje čínská Alibaba

Stále větší obliby se u českých nakupujících těší i čínské internetové obchody. Balíčků putujících z Číny vloni přibylo o 14,55 procenta, uvádí statistika zásilek Generálního ředitelství celní správy.

Zatímco v roce 2014 evidovali celníci 25 663 neobchodních zásilek, tedy individuálních objednávek z Číny v hodnotě 56 milionů korun, o rok později Češi v čínských e-shopech nakoupili o 3 892 zásilek víc a v celkové hodnotě 64 milionů korun.

„Statistika obsahuje všechny dovozy zásilek odeslaných z Čínské lidové republiky, jejichž celní hodnota nepřesahuje 150 tisíc korun,“ doplňuje mluvčí celní správy Hana Prudičová.

Bohatou zkušenost se zasíláním a přijímáním zásilek ze zahraničí má Jiří Š., nákupy z Číny ovšem nepreferuje. „Dost lidí nakupuje z Číny či Hongkongu, kde je několik populárních e-shopů s různými elektronickými udělátky, čínskými kopiemi západních značek. Je to levné, ale z mé zkušenosti je to sázka do loterie. Občas jde o nekvalitní výrobky, které vydrží pár měsíců a nevyplatí se je ani reklamovat,“ říká.