Zateplování původně socialistické budovy hradecké univerzity

Zateplování původně socialistické budovy hradecké univerzity | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pokud není fasáda zfušovaná, vydrží desítky let, říká expert na izolace

  • 5
Na co si dát pozor při zateplování a přípravě nové fasády? Dost složitou odpověď na tuto otázku ještě zkomplikovala kauza šizených omítek, o které informovala MF DNES. Důležitý je podle experta firmy CIUR Miroslava Straky už projekt a také stavební dozor. Kvalitní práce se odvděčí životností po dobu desítek let.

Miroslav Straka, odborník společnosti CIUR, která vyrábí stavební izolace, pro úspěch doporučuje zejména přípravu kvalitního projektu a stavební dozor. Obojí by mělo zaručit výběr vhodných materiálů. V praxi se dělá řada chyb, některé domy tak plesniví.

Například na každou zeď domu může být vhodné užití jiného materiálu. „Severní části fasády jsou nejnáchylnější z hlediska možného výskytu řas a plísní, které pro růst potřebují určitou teplotu a vlhkost,“ uvedl Straka v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

ON-LINE rozhovor

Expert na izolace staveb Miroslav Straka odpovídal čtenářům iDNES.cz

Miroslav Straka, manažer společnosti CIUR

Podle něj investoři dělají chybu i v tom, že se spokojí pouze s projektem pro stavební povolení a už si u projektanta neobjednají prováděcí dokumentaci, která obsahuje řešení detailů a technické specifikace materiálů. Technický dozor pak nemá přesný manuál jednotlivých postupů a řešení různých detailů.

Kvalitní práce se pak odvděčí dlouhou životností. Například polystyrenové zateplení panelového domu obecně řečeno při dodržení všech technologických postupů má předpoklady vydržet desítky let.

Výslednou kvalitu ale může ovlivnit i počasí. „I v tuto dobu jsou stále vidět na fasádách lešení. Nedodržuje se pravidlo, že jeden milimetr omítky nebo lepidla by měl schnout 24 hodin. Kolikrát se stane, že firmy natáhnou lepidlo s perlinkou a druhý den nanáší finální omítku. Lepidlo je tlusté pět milimetrů, mělo by schnout za dobrého počasí pět dní,“ řekl Straka.

Problémy může způsobit nedodržení technologií, aplikace hmoždinek, výběr izolačního materiálu a omítky. „V lepidle na rozhraní omítky a polystyrénu se drží vlhkost a při určité stabilní teplotě tak vznikají podmínky pro růst řas a plísní,“ popsal Straka. Například na severní stranu panelákových domů by se měla používat jiná izolace a technologie než na jižní, je totiž výrazně náchylnější ke vzniku plísní.

Největší kámen úrazu v současném stavebnictví expert vidí v tom, že investor hledá co nejlevnější variantu zateplení, nechce utrácet za kvalitní projekt, ale ani stavební dozor, který může stát kolem 500 korun na hodinu.

Zfušované fasádě silikon nepomůže. Otázky a odpovědi k omítkové kauze

„Právě dozor je schopen vyřešit různé detaily a technologické postupy,“ míní. Zvolené stavební materiály sice mohou mít atestaci, ale nemusí dobře vycházet v kombinaci s jinými materiály. Projektant zase nese právní odpovědnost za použití vhodných materiálů a technologie.

Cena zateplení rodinného domu může vyjít na 250 tisíc korun, je to však velmi obecný příklad. Cena navíc není spolehlivým vodítkem kvality.

Straka však pochybuje o tom, že se výrobci omítky systémově šidili. „Může do toho zasáhnout lidský faktor, může být nějaká série špatná. Nemám ale zatím potvrzeno, že by výrobci na náš trh dodávali šizený produkt bez silikonových částic,“ uvedl Straka.