Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Expert: Certifikované televize budou přijímat signál minimálně do roku 2030

  • 347
Po roce 2021 budou televize či set top boxy muset přijímat signál ve standardu DVB-T2. Ty dnešní zpravidla umí jen starší DVB-T. Další změna by neměla následovat minimálně deset let. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz to uvedl šéf regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Vybírat pod stromeček televizi je od letoška opět trochu složitější. Tedy pokud chcete, aby mohla přijímat pozemní vysílání i za čtyři roky. Blíží se totiž přechod na nový standard vysílacího signálu (DVB-T2), se kterým si ne všechny současné televize poradí (naposledy jsme psali o problematice zde).

On-line s Marcelem Procházkou

Zde najdete odpovědi. Nové otázky již není možné pokládat.

Po vypnutí současného standardu, které je naplánováno na roky 2020 až 2021, tak televizory bez certifikace nebudou schopny přijímat pozemní (terestrické) vysílání. Přechod na nový standard je vynucen uvolněním části spektra pro mobilní datové přenosy.

O přechodu rozhodlo ministerstvo průmyslu a obchodu, technicky ho zajistí provozovatelé tuzemské terestrické televizní sítě, z nichž je největší společnost České Radiokomunikace (ČRa). To také přístroje certifikuje a na adrese DVBT2overeno.cz zveřejňuje seznam těch, které testem prošly. V obchodech na to upozorní logo.

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

První dotazy čtenářů se týkaly ceny set-top boxů. „Odhadujeme, že cena set-top-boxu DVB-T2 se bude pohybovat v obdobné cenové hladině jako u stávajících DVB-T set-top-boxů, tedy okolo 500 korun,“ říká Procházka.

Řešením pro ty, kdo do let 2020 až 2021 (do té doby funguje i současný standard) budou kupovat televizor nový, je zakoupit takový přístroj, který si s novým standardem rozumí.

Takových modelů je nyní podle Procházky víc než pět set, tedy velká část z těch, které jdou na trh. „V případě, že ve spolupráci s výrobci TV zjistíme, že už nejsou žádné problémy s novým standardem, certifikaci ukončíme. To však ještě s ohledem na aktuální stav může nějakou dobu trvat,“ dodává.

Přehledně: vše o přechodu na nové digitální vysílání

Nejasnosti měl jeden ze čtenářů i ohledně toho, proč je nutné televize a set-top boxy schopné přijímat nový standard signálu (DVB-T2) certifikovat a proč nestačí pouze informace od výrobce, že zvládají DVB-T2 a H.265.

„Při experimentálním vysílání DVB-T2, které provozujeme v Praze už víc než dva roky, jsme skutečně zjistili, že řada přijímačů DVB-T2/HEVC má problém se zpracováním tohoto vysílání. Proto jsme se dohodli s výrobci TV na certifikaci,“ vysvětluje Procházka.

Marcel Procházka

Ředitel regulace a strategie ČRa Marcel Procházka.

Procházka v ČRa pracuje devět let. Předtím působil například jako technický ředitel Karneval Media (nyní UPC). V ČRa se zabývá regulacemi a podílí se na projektech digitalizace rozhlasového i televizního vysílání. Proto se zabývá i aktuálním přechodem terestrického vysílání ze standardu DVB-T na DVB-T2.

Strategie rozvoje TV vysílání, kterou letos v srpnu schválila vláda, předpokládá zahájení výstavby přechodové sítě DVB-T2 na konci roku 2016 s termínem dokončení do konce roku 2017.

Prvními vysílači, jejichž přestavbu už ČRa zahájily, jsou Praha - Žižkov a Praha - Cukrák. Podle Procházky budou spuštěny koncem ledna 2017. Přesný harmonogram spouštění v dalších jednotlivých lokalitách bude znám po dokončení mezinárodní kmitočtové koordinace, což v ČRa očekávají do konce tohoto roku.

Vzhledem k tomu, že teprve nedávno procházelo Česko první vlnou digitalizace (analogové vysílání bylo vypnuto koncem roku 2011), padaly i otázky na to, kdy přijde příští změna. A zda současná výměna televizorů není opět jen na krátkou dobu.

V tomto ohledu je Procházka říká, že nový standard opět vydrží minimálně dekádu. „K dalším změnám by již podle národní Strategie rozvoje televizního vysílání nemělo docházet, a to nejméně do roku 2030. Do té doby je pozemnímu televiznímu vysílání garantován zbytek frekvenčního spektra,“ řekl.

Nespalte se při výběru televizoru, certifikace pro DVB-T2 již probíhá

Kromě nových televizorů nebo set-top boxů budou muset ještě navíc investovat do úprav antén lidé využívající v jednom domě antény společné (STA). „DVB-T2 nebude klást vyšší nároky na kabeláž společných televizních antén. Pravdou ale je, že pro přechodové sítě DVB-T2 bude nutné STA doplnit právě o aktivní STA technologii,“ vysvětlil Procházka.

Přeci jen bonusem zvnějšku vynucené změny by pro diváky mohlo být, že více televizí začne vysílat ve vyšším rozlišení. Budou na to mít víc prostoru, je to ale na jejich rozhodnutí.

„DVB-T2/HEVC umožňuje i vysílání v Ultra HD (4K). S ohledem na kapacitu sítí a dostupnost obsahu je obvykle vysílání realizováno v kvalitě Full HD (1080p) nebo qHD (540p). Například ze strany ČT jsme zaregistrovali zájem o vysílání ve Full HD,“ říká Procházka.