Reportáž skončila 6. 6. 2007 16:45

První čtení reformního balíku ve Sněmovně

10:24
Bursík sdělil, že na jednání vlády se vedla největší debata o výjimkách v tomto zákoně. "Nakonec jsme se dohodli například na výjimce pro vytápění plynu v domácnostech. Nechceme, aby lidé odcházeli od tohoto vytápění," řekl. Druhá výjimka se týká využívání zemního plynu v dopravě. Daň tady bude nulová. Další výjimky se týkají například ekologicky šetrné elektřiny či provozování drážní dopravy.
10:23
K mikrofonu přišel ministr životního prostředí Martin Bursík. Mluví o ekologické daňové reformě. Jde o návrh zákona o zdanění elektřiny a plynu.
10:21
Aby mohly být provedeny reformy zdravotnictví, musíme nejdříve provést stabilizaci ekonomického prostředí, naléhá na poslance ministr Julínek. A hrozí, že jinak do roku 2015 nastane ve financování zdravotnictví krize.
10:09
Julínkovým resortem navržené novely prý chtějí motivovat pacienty, aby nezneužívali zdravotnický systém. Regulační poplatky za návštěvu u lékaře, recepty nebo pobyt v nemocnici prý po odečtení nákladů odhadem přinesou odhadem před čtyři miliardy korun.
10:09
Jako další v pořadí přišel hájit reformu ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
10:03
"Po roce 2014 se v každém případě začne náš důchodový systém propadat do deficitů v řádech miliard, kolem roku 2020 pak kvůli demografickému vývoji už v řádech desítek miliard korun ročně," varoval Nečas.
10:01
Nečas vyjmenoval několik rizikových faktorů v sociálních zákonech. Například paragrafy o podpoře v nezaměstnanosti nebo sociálních službách, které zneužívají podnikavci.
09:56
Vláda chce podle Nečase také víc provázat daně a sociální systém. Mělo by se vybírat méně daní, ale také vyplácet méně dávek.
09:53
"Musí dojít k úpravám sociálního systému. Má dva zásadní nešvary: je zneužíván, každý zná někoho, kdo ho zneužívá," konstatoval Nečas. Dalším faktorem je plýtvavost - místo, aby lidé v nesnázích dostali šanci na řešení vlastními silami, stávají se klientem sociální sítě.
09:52
Některé mandatorní výdaje přesto zůstanou a budou dál růst. Reforma zachová například automatickou valorizaci důchodů na základě inflace.
09:50
Nečas zopakoval "klíčové sdělení" úvah o reformě. Reformu by musela udělat kterákoli vláda, protože mandatorní (zákonem nařízené) výdaje už brzy dosáhnou úrovně příjmů státního rozpočtu.
09:50
Po Kalouskovi dostal slovo ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
09:46
"Pokud reforma projde, jsem schopen na konci září předložit ve Sněmovně rozpočet s deficitem do tří procent HDP. V opačném případě budu muset sdělit nejen Sněmovně, ale i Evropské unii, že ČR nesplňuje Maastrichtská kritéria," uzavřel Kalousek své vystoupení.
09:45
Kalousek odmítl, že by výpočet 15procentní daně z příjmů z takzvané superhrubé mzdy by byl fígl a podvod na voličích. Je prý dobře, když zaměstnanci, kterých je mezi plátci drtivá většina, uvidí, jaké skutečné náklady na jejich místo musí zaměstnavatel vydávat.
09:41
Kalousek stejně jako Topolánek zdůrazňuje, že nejdřív je potřeba zastavit zadlužování, teprve pak lze řešit například penzijní reformu.
09:37
"S jistou mírou nadsázky by se dalo říct, že jsme si vytunelovali léta příznivého hospodářského růstu a nepoužili jsme ho ke stabilizaci veřejných rozpočtů," připomněl Kalousek, že v posledních letech růstu HDP se deficit nijak významně nesnížil.
09:36
V roce 2003 stanovil krizový scénář vývoje deficitu. "Dnešní skutečnost je horší, než ten krizový scénář," tvrdí Kalousek.
09:34
Kalousek připomněl, že už premiér Miloš Zeman za dob opoziční smlouvy sliboval reformovat veřejné rozpočty a snižovat deficit. "Ve skutečnosti se ale deficit jen zakrýval. Na rok 2002 byl prezentován jako 46 miliard, ale ve skutečnosti byl 106 miliard, protože se do příjmů počítalo s jednorázovými příjmy z privatizace. A to se opakuje i letos," připomněl Kalousek.
09:30
Reformu teď z pověření vlády představí pět ministrů. Začíná šéf resortu financí Miroslav Kalousek.
09:29
"Reforma je taková, aby ji neschválilo pouze 101 poslanců, ale aby bylo pro reformu všech 200 hlasů," uzavřel Topolánek své úvodní vystoupení. Z lavic vládních poslanců se ozval potlesk.