Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 9. 12. 2008 17:28

Mezinárodní finanční fórum Zlaté koruny: Svět ve finanční krizi

11:05
"Žádné další prostředky na pomoc bankám. Sanace bank byla provedena. Žádné další pomoci podnikům, jako automobilkám, neboť i zde byla pomoc prostřednictvím pobídek učiněna. Jak bankéři, tak podnikatelé se vyznačují sacím reflexem, jsou schopni spotřebovat jakoukoli dotaci, kterou od státu dostanou," tvrdí Miloš Zeman.
11:04
  • Miloš Zeman přednáší na finančním fóru

    Miloš Zeman přednáší na finančním fóru / Autor: Tomáš Ventura iDNES.cz

11:04
Vláda tehdy podle Zemana čelila vlně krachů malých bank a hrozily i problémy "velké čtyřky". "Zvolil jsme typicky levicové opatření - tedy privatizaci těchto bank. V tomto jsme se rozešli se současnou americkou zkušeností založené na zestátnění bankovního sektoru. U státních či polostátních bank by ale nemělo velkého smyslu kupovat další akcie. Pokusili jsme se se střídavým úspěchem či spíše neúspěchem, abychom vykupovali špatné pohledávky. Naivně jsem doufal, že konsolidační agentura tyto pohledávky prodá když ne se ziskem, tak aspoň s minimální ztrátou. Sanace bank byla provedena a jsem potěšen, že všechny analýzy konstatují, že český bankovní sektor je v pořádku. Rád bych jen dodal, že to nemusí být navěky," říká Zeman, který svůj projev nečte, ale přednáší z hlavy.
10:59
Miloš Zeman kritizuje tehdejší vysoký podíl špatných úvěrů. "Bylo něco shnilého v bankovním systému. Některé hypotézy říkají, že to bylo korupcí v bankovním systému. Pak tu byla hypotéza politická, že tu byl zájem poskytovat úvěry, o nichž bylo jasné, že nemohou být splaceny, třeba proto aby se udržela zaměstnanost, aby se zabránilo krachům podniků," uvedl.
10:58
"Primární příčinou krize byla zvolená technika privatizace, tedy kuponová privatizace. Ale v 15 miunutách nelze tuto příčinu dostatečně argumentovat. Zůstaňme v roku 1996, kdy centrální banka tzv. šlápla na brzdu," vzpomíná Miloš Zeman.
10:55
"Nabízím přízemní pohled, jakousi case study, pohled na krizi, která proběhla v české ekonomice na konci 90. let. Posuďte sami, zda je tato krize inspirací pro krizi nynější."
10:55
K projevu se chystá Miloš Zeman. V úvodu děkuje za pozvání, které prý přijal mimo jiné i proto, aby se o krizi také sám něco dozvěděl.
10:54
Česká koruna je pro nás výhodná, říká Robert Holman. "Evropští politici ukázali neschopnost koordinované reakce," dodává. Relativně zdravější země se tak dostaly do vleku zemí eurozóny, kde je finanční krize hlubší. "Obrovské částky plánované na záchranu bank ohrožují fiskální disciplínu v eurozóně," uzavírá.
10:48
Robert Holman rozebírá probrém morálního hazardu u bank a finančních institucí, tedy fenoménu, kdy v dobrých časech banky inkasují velké zisky a v problematických dobách spoléhají na státní pomoc.
10:38
"Finanční krize mají ve svobodném tržním hospodářství vždy společného jmenovatele - střídají se vlny všeobecného optimismu a pesimismu se silným prvkem nakažlivosti," říká Robert Holman.
10:36
"Úrokové sazby mezibankovního trhu se vzdálily od měnově politické sazby ČNB," konstatuje Holman. Tříměsíční Pribor se drží nad čtyřmi procenty, klíčová sazba ČNB je po razantním snížení na 2,75 procentech.
10:32
Domácí banky nejsou závislé na ČNB, naopak nadále u ČNB ukládají velké množství svých zdrojů. Potěšitelné je, že banky mají v souhrnu dostatek zdrojů a nemusí se spoléhat na financování za zahraničí, dodává Holman.
10:29
"Náš finanční systém zůstává od globálních institucí poměrně izolován," říká Holman.
10:28
K projevu se chystá člen bankovní rady České národní banky Robert Holman.
10:23
Ekonom Světové banky Anton Marcinčin se ptá Jana Švejnara na opatření proti krizi. "Jsou tu opatření standardního menšího typu - snížení daní, odvodů. Byl bych pro to uvažovat i radikálněji. Snížit významně daně z příjmu a zisku firem a převést je na zdanění spotřeby. A potom opravdu doufat, že s tímto opatřením dojde k mnohem menšímu snížení výroby, než bychom měli jinak," navrhuje Švejnar.
10:20
Přístup v USA je mnohem pragmatičtější než v EU, říká Jan Švejnar. "V Evropě se mluví o socialismu, kapitalismu, ve Washingtonu se mluví o převzetí velkých institucí státem. Zamysleme se, jak tu krizi řešit: pokud to znamená, že stát převezme banku za nižší cenu a později ji prodá za vyšší cenu, tak si v USA nikdo neklade otázky ideologického rázu. Je potřeba najít řešení, která budou především efektivní," reagoval Švejnar na dotaz týkající se státních zásahů.
10:08
10:09
"Měsíc po měsíci se snižují odhady. Jsme v situaci, která se rázně mění. Minulé hodnoty nevypovídají dostatečně o tom, jaká bude budoucnost. Modely v USA byly úplně mimo. Realisticky musíme počítat i s tím, že bychom nemuseli mít příští rok pozitivní růst," objasnil Švejnar svou chmurnou prognózu v následné debatě.
10:08
"Jsem spíše optimista, ale v tomto případě jsem optimista spíše v pohledu několika let a ne několika příšítích kvartálů," uzavřel Jan Švejnar svůj poměrně skeptický projev.
10:02
České finanční instituce nebyly přímo angažované v podstandardních hypotékách. Dopady jsou tedy spíše nepřímé - problémy podniků, exportérů. Neexistuje možnost, že bychom se vyvarovali dopadů. Množství půjček hlavně malým a středním podnikům bude omezenější. Patrně dojde i k omezení přílivu zahraničních investic, varuje Švejnar.
09:59
Krize je silnější a bude silnější než se očekává a budeme mít štěstí, když příští rok nebude naše ekonomika v recesi, odhaduje Švejnar.
09:58
Dopady na USA budou odlišné od Evropy. "V USA bych očekával, že ta recese bude mnohem hlubší, s přímými dopoady do života obyvatel, ale bude kratší s rychlejším oživením. Evropa může mít mělčí recesi, ale bude delší než ve Spojených státech," tvrdí Jan Švejnar.
09:57
Musíme to brát vážně, je to situace, která postihuje celý svět. Objem problematických finančních derivátů, které spolu s morálním hazardem způsobily tyto problémy, přesáhl hodnotu 1000 procent celosvětového HDP, zdůraznil Švejnar.
09:53
"Odpovědnost padá i na ratingové instituce, které investičním balíčkům založeným na pochybných hypotékách dávaly vysoké ratingy," uvedl Švejnar. "Krize není u konce, jsme pořád v prvním poločase. Hedgeové fondy mohou ještě zahýbat trhy," dodal.
09:52
Švejnar vypočítává faktory, které předcházely krizi - uvolněná monetární politika, boom na trhu realit, sub-prime hypotéky, komplikované finanční instrumenty, náhlý kolaps sub-prime trhu, problémy velkých finančních institucí, panika mezi investory, následné bankroty a nucené výprodeje.
09:50
K řečnickému pultu se chystá ekonom Jan Švejnar.
09:49
"Často si stěžujeme, že jsme v EU nepochopeni. Ale možná by nebylo od věci začít u sebe. Krize je příležitost k realizaci řady opatření, ke kterým dosud často chyběla odvaha. Přeji nám všem, abychom bez ideologických předsudků dospěli k řešení, která této zemi pomohou," uzavřel prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl.
09:44
Míl se zamýšlí nad nutností regulace a ptá se, zda silná regulace a státní zásahy jsou skutečně tou správnou cestou. "Ať dáte jakékoli vládě do péče saharskou poušť, do pěti let tam bude nedostatek písku," citoval Míl ekonoma Miltona Friedmana.
09:41
Krize je jasným připomenutím, že svět je globální ekonomikou, říká Míl. "Co ekonom, to názor. Ekonomie není exaktní věda," dodává. Příčin krize i možných řešení lze proto nalézt celou řadu.
09:40
Slova se ujal šéf Svazu průmyslu Jaroslav Míl. Na úvod oznámil, že premiéru Topolánkovi navrhl na funkci vicepremiéra pro ekonomiku jiného, vhodnějšího kandidáta.