Připravujeme online reportáž

Deník Aleše Michla z USA

Ekonomické postřehy analytika Raiffeisenbank (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy)

13:52
V tomhle městě/státě platí zásada "Žij svobodně anebo zemři". Nejvic liberální stát. Třeba v autě se nemusíš poutat, protože ti stát nemá co kecat do života. Neplatí se tu žádné daně ze zboží jako evropské DPH a ani daň z příjmu. Rozpočet města/státu je ze 60 procent z daně z nemovitosti.
13:26
Evropa vytvořila v Concordu minimálně jedno pracovní misto! V místním týmu pro podporu obchodu pracuje na plný úvazek dáma, která pro firmy monitoruje změny v evropské regulaci. Má toho nad hlavu. Zato ale o práci nikdy nepřijde.
12:44

Viděli jste někdy, že by nějaký český poslanec či senátor měl takto viditelně označený a přístupný kancl jako v Concordu?

  • Senátorská kancelář v Concordu, hlavním městě amerického státu New Hampshire.

    Senátorská kancelář v Concordu, hlavním městě amerického státu New Hampshire. / Autor: Aleš Michl

11:13

Čtvrtek 15/3/2012 (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Z New Yorku jsem se přesunul do Concordu (hlavní město státu New Hampshire). To je osm milionů (v NY) versus 43 tisíc obyvatel zde. V tomhle městě (i v celém státě) nezkrachovala za krize žádná banka (viz obrázek)... Zjistím proč...

  • Mapa Spojených států. Modrá šipka vlevo nahoře ukazuje, kde leží stát New

    Mapa Spojených států. Modrá šipka vlevo nahoře ukazuje, kde leží stát New Hampshire. / Autor: Aleš Michl

18:39

Na Nasdaqu slaví - index Nasdaq Composite byl 13. března 2012 poprvé od listopadu 1999 na hranici 3 000 bodů. Tehdy byl po dvou měsících na 4 000, po dalšich třech na 5 000... Do dvou let to všechno spadlo někam k 1 100... Hodně se toho od té doby změnilo: (1) Nasdaq už není jen o technologiích (2) Největší hvězda je ale technologická - Apple. Přijde mi, že akcie se teď nekupují v mánii budoucích zisků všeho, co souvisí s internetem. Asi nejobdivovanější firma současnosti má na trhu mobilů malý podíl, kolem 10 procent. Ale ze zisku trhu reálně bere 40 procent. (3) Srovnejte i ceny akcií k dosaženému zisku firmy, ukazatel Price/Earning ratio (P/E ratio). Akcie na Nasdaqu se nyní obchodují s cca P/E ratio 24. Na počátku roku 2000 se na Nasdaqu obchodovaly akcie s P/E 175. (Vysoký ukazatel P/E značí očekávání investorů ve vyšší růst přijmů v budoucnosti, na rozdíl od firem s nízkým P/E. Pro příklad: pokud se tedy firma obchoduje za P/E 20, znamená to, že investoři jsou ochotni zaplatit 20 dolarů za jeden dolar současných přijmů, pozn.red.)

  • Na Nasdaqu slaví  - index Nasdaq Composite byl 13. března 1212 poprvé od

    Na Nasdaqu slaví - index Nasdaq Composite byl 13. března 1212 poprvé od listopadu 1999 na hranici 3 000 bodů. / Autor: Aleš Michl pro iDNES.cz

16:47
(7) Příští bublina budou zelené technologie?!
16:46
(6) Možná, že všechy ty naše problémy se v cyklech opakují (koukněte třeba na knihu Generations od Strausse a Howeho)
16:45
(5) Pokud chce někdo bojovat proti bankovním bonusům, měl by se soustředit na ty lidi, kteří cílí jen a jen na roční bonus i za cenu toho, že obchod nebude v zájmu klienta…
16:44
(4) Nové regulace povedou k arbitrážím. Amerika bude mít nová pravidla, ale pokud bude někdo chtít, tak si stejně může obchodovat třeba přes Hong Kong nebo co já vím… Každé pravidlo stejně „nějak“ půjde obejít…
16:43
(3) Newyorčené také kroutí hlavou nad celým Dodd-Frank Act (http://en.wikipedia.org/wiki/Dodd%E2%80%93Frank_Wall_Street_Reform_and_Consumer_Protection_Act) – je s tím totiž spojeno přes 15 tisíc stran čtení a změn
16:42
(2) Volckera a jeho pravidlo (http://en.wikipedia.org/wiki/Volcker_Rule ) v New Yorku moc nemusí – ostatně ani jeho výrok, že poslední inovaci, kterou americké banky daly světu, byly bankomaty, Newyorčany příliš nepotěšil… Paul Volcker, bývalý šéf americké centrální banky, se zasadil o to, že do zákona o reformě Wall Streetu a ochraně spotřebitelů (tzv. Dodd-Frank Act) z roku 2010, vstoupilo pravidlo, jež zakazuje komerčním bankám a jejich dceřiným společnostem spekulativně obchodovat na vlastní účet s investičními instrumenty a komoditami. Navíc omezuje jejich možnost investovat do hedge fondů a podílů na společnostech, které nejsou veřejně obchodovány. Pozn. red)
16:41
Přesunuji se z New Yorku do Concordu. Shrnující poznámky z NYC: (1) Washington je ráj regulátorů. New York ráj finančníků.
16:37

Středa 14/3/2012 (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Z Nasdaqu (Nasdaq je americká technolgická burza, pozn. red): ten trh fakt uz neni jen o technologickych akciich... viz obrazek

  • NASDAQ

    NASDAQ / Autor: NASDAQ

18:14
Studie Harvard Business Review: Americkým firmám se již vyplatí raději zainvestovat do továrny v Německu než třeba ve Španělsku. Za poslední dekádu vzrosla produktivita práce v Německu o 13 procent versus ve Španělsku o pět procent. Za stejné období platy ve Španělsku vzrostly o 38 procent, v Německu jen o 14 procent.
01:51

Úterý 13/3/2012 (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Tohohle se všichni bojí. Socha býka je pred newyorskou burzou symbolem dravého růstu (cen akcií). Problém nastane, když se k vám býk/trh otočí zády...

  • Socha býka před burzou v New Yorku.

    Socha býka před burzou v New Yorku. / Autor: Aleš Michl pro iDNES.cz

22:48

Pondělí 12/3/2012 (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Sním o tom mít tohle počítadlo v Praze. S výtvarníkem Milanem Caisem už máme prototyp a už "jen" sháníme peníze na stavbu.

  • Počítadlo veřejného dluhu v USA

    Počítadlo veřejného dluhu v USA / Autor: Aleš Michl

14:29
Neděle 11/3/2012 (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Každá recese znamená růst nezaměstnanosti. Navíc nezaměstnanost je zpožďující se proměnná za ekonomickým cyklem. I když recese skončí, řada firem ještě stále nenabírá a tlačí na produktivitu. Na trhu práce teď nastalo oživení. ALE ta poslední recese byla drsnější tím, že je stále v ekonomice kupa lidí, kteří dlouho o práci nezavadí (5,5 milionu, respektive 3,5 procenta z těch, co mohou pracovat). Graf z nejlepšího výzkumného týmu v USA NBER ukazuje, jak firmy jdou drsně po produktivitě, nenabírá se tolik jako po minulých recesích... Šedé intervaly jsou poslední recese, modré pole jsou krátkodobě nezaměstnaní a fialové dlouhodobě (více než 27 týdnů).
  • Firmy v USA nabírají mnohem méně než po minulých recesích.

    Firmy v USA nabírají mnohem méně než po minulých recesích. / Autor: Aleš Michl, Raiffeisenbank. iDNES.cz

13:41
Sobota 10/3/2012 (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Asi každý má radost, když si koupí něco kvalitního ve slevách. Zvlášť v New Yorku. Proč to ale neplatí u akcií? Proč ve slevách nenakupujeme, ale prodáváme? Graf z Wall Street Journalu ukazuje vlevo růst cen akcií a vpravo, kolik peněz klienti vybrali z akciových fondů. Nakupujte ve slevách!
  • Zatímco akcie na Wall street jdou nahoru, fondy hlásí odliv investorů.

    Zatímco akcie na Wall street jdou nahoru, fondy hlásí odliv investorů. / Autor: Aleš Michl, Raiffeisenbank. iDNES.cz