Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Připravujeme online reportáž

Deník Aleše Michla z USA

Ekonomické postřehy analytika Raiffeisenbank (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy)

  • Výhled z kanceláre Morgan Stanley, ve které se čte 15 tisíc stran nové

    Výhled z kanceláre Morgan Stanley, ve které se čte 15 tisíc stran nové regulace. Nesnesitelná lehkost bytí! / Autor: Aleš Michl, Raiffeisenbank. iDNES.cz

2:51
(3) Regulátoři makají o sto šest. Kolik listů ve Wordu denně produkují, mi neodpověděli, ale z jejich slov je zřejmé, že banky budou dost nabírat... Tedy nabírat ty, kdo se v tom vyznají a implementují to.... Třeba to skončí jako u ruských voleb - v každé místnosti v bance na Treasury bude kamera. PS: Přesun do New Yorku.
2:51
(2) Reformy jinak jdou také pomalu - federální systém je totálně zkostnatělý, je to ale stále laboratoř demokracie. Změny jdou rychle, jen když teče do bot.
2:51
Ve Washingtonu jsem mluvil se zástupci Ministerstva financí, Komise pro cenné papíry, jedním z nejlepších think tanků Brooking Institution a nakonec jsem ulovil i člověka z top 15 lobbistů podle BusinessWeeku. Říkám si: (1) Tisknutí peněz americkou centrální bankou + tlak na co nejslabší dolar + nová cla = důkaz, že žijeme v G0 světě, kde každý jede sám na sebe, na to, jak pomoci své ekonomice. Tohle není kritika, ale realita - každý by to tak dělal/dělá. V tomhle světě nikdy nevznikne žádná nadnárodní ekonomická dohoda. Washington tohle chápe lépe než Brusel.
2:51
Míjím Mezinárodní měnový fond. Byl založen v červenci 1944 a v současnosti má 187 členských států. Má pomáhat zemím v potížích. Na jeho webu najdete dosavadní půjčky Mezinárodního měnového fondu: Řecku, Portugalsku, Irsku a Maďarsku již nyní rozpůjčoval dohromady 52 procent ze všech úvěrů. Když k tomu přidám i ostatní státy našeho kontinentu, pak je Evropě rozdáno 83 procent ze všech půjček fondu. Pro příště doporučuji požadovat po Rwandě, Kongu, Čadu a Zambii, aby urychleně fondu splatily nouzové úvěry. Aby bylo pro chudáky v Evropě.
2:51
Pátek 9/3/2012 (údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Anna Johnston, starostka Stocktonu, města, kterému hrozí bankrot: "Všichni si mysleli, že růst bude nekonečný, že z daní bude více a více peněz, a tak město stavělo a stavělo a teď nemá ani na provoz."
23:27
Američané teď řeší Dodd-Frank Act, přinášející "novinky" jako je například prokázat příjem, když člověk žádá o hypotéku, anebo že musí dát na barák i vlastní peníze. (Právě na stoprocentních hypotékách zkolaboval americký hypoteční trh, pozn. red.)
23:27

Nejlepší místo, kde pracovat... Kdo by si nepřál mít tiskárnu peněz...

  • Vývěska amerického ministerstva financí.

    Vývěska amerického ministerstva financí. / Autor: Aleš Michl

15:49

Červená čára ukazuje na jaké úrovni je HDP USA oproti startu recese na konci 2007, tedy po čtyřech letech, respektive 16 čtvrtletích. Ostatní čáry jsou pro srovnání. Ukazují, jaký byl vývoj v ostatních recesích v minulosti.

  • Vývoj HDP USA od začátku recese v roce 2007.

    Vývoj HDP USA od začátku recese v roce 2007. / Autor: Aleš Michl

05:26
Čtvrtek 8/3/2012 Mixáž politiky, která je tady na každém kroku, a investic, tedy toho, co mě živí: Od roku 1900 Dow Jones v průměru za rok vzrostl o 7,8 procenta, když byli u moci Demokraté, a o 3 % za Republikánů. Kdo že to je podle učebnic nejvíce "pro byznys"? Když bylo rozložení sil jako dnes - demokratický prezident a republikánský kongres - akcie měly v průměru dokonce 9,6 procentní výnos. Na tom, zda je volební rok či ne, ale zas tak nezáleželo - Dow Jones v průměru ve volebním roce rostl o 7,5 procenta. Historický průměrný růst akcií za všechny roky od 1900 je 7,35 %. Podle Bespoke Investment Group zase od roku 1900 jenom čtyři prezidenti zažili růst akcií o 50 procent během tří let před volebním rokem. Roosevelt, Eisenhower, Clinton - všichni byli znovuzvoleni. Čtvrtým je současný prezident Obama - jo a když budete investovat pravidelně, může vám to stejně být všechno jedno.
13:01
Ford může Toyotu sesadit z trůnu. Nejprodávanějším autem byla v Americe v únoru Toyota Camry – prodeje meziročně nárostly o 27 %. Tento model se drží na špici v prodejích aut střední třídy už 10 let. Celkově prodej aut v USA za rok stoupl o 16 % (Data autonews.com). Dnes 6 z 10 nejprodávanějších aut v Americe je od Japonců. Ale zostřila se konkurence. Dřív se mezi sebou pobíjely tři, čtyři modely, dnes konkurenceschopné rodinné auto nabízí Honda, Nissan Motor, Ford Motor, GM, Volkswagen a také se derou Hyundai a Kia. Většina navyšuje produkci v amerických továrnách. Hlavně Ford má šanci sesadit Japonce - meziročně mu narostly prodeje o 115 %. Může dojít i na souboj hybridů, protože je drahý benzin.
  • Toyota Camry. Ilustrační snímek

    Toyota Camry. Ilustrační snímek / Autor: Aleš Michl, Raiffeisenbank iDNES.cz

12:23
Středa 7/3/2012 Finančníci pozor, něco se chystá. Na Komisi pro cenné papíry masivně nabírají.
  • Plakát o školení zaměstnanců Komise pro cenné papíry.

    Plakát o školení zaměstnanců Komise pro cenné papíry. / Autor: Aleš Michl, Raiffeisenbank iDNES.cz

16:56
Američané trošku omezily kreditky. Celkové jejich zadlužení na kreditkách během roku 2011 kleslo o jedno procento. Když se ale kouknete třeba na půjčky na nové fáro, vzrostly o dvě procenta (data z CreditKarma.com) - takže nevěřil bych na to, že se lidé nějak změní – proto prostě krize přicházejí a odcházejí všude na světě… I můj taxikář Masru z Etiopie (mimochodem výherce zelené karty) měl fungl novou Toyotu za 30 000 dolarů a jasně že ji splácí (a jasně že ji nesplatí)...
11:31
Sušenky jsou důležitější pro Američany než recese v Evropě. Zprávy na CNBC: Oreo slaví stoleté narozeniny. Až pak zpráva o HDP Eurozóny. Firma Oreo vznikla 6. března 1912, nyní je to značka v rámci Kraftu.
  • Sušenky Oreo.

    Sušenky Oreo. / Autor: Aleš Michl, Raiffeisenbank. iDNES.cz

00:10
Úterý 6/3/2012 (Údaje jsou v SEČ podle času doručení zprávy) Prezident Obama zdůrazňuje před volbami záchranu automobilového sektoru. Když General Motors a Chrysler v roce 2009 krachovaly, neposlaly se peníze z federálního rozpočtu do příslušného státu Michigan, ale restrukturalizovaly se rovnou automobilky. V Evropě peníze sviští na účty řecké vlády... Přitom ta země potřebuje životachopný byznys sektor, který ji začne vydělávat peníze... (více o plánech Baracka Obamy čtěte zde).
13:40
Sharyn O’Halloran z Kolumbijské univerzity spočítala, že americké firmy utrácejí za lobbing zacílený na politiky tři a půl miliardy amerických dolarů (v přepočtu okolo 65 miliard korun) ročně. To je dvakrát více, než utrácely před deseti lety. Podle výpočtu Johna Podesty z think tanku Center for American Progress se ty náklady firmám třeba v energetickém sektoru vrátí s výnosem 3 000 procent. Podesta k tomu číslu došel tak, že srovnával dodatečný zisk ze změny zákonů s nákladem na lobbing. Neuvěřitelné, co? Doufám ovšem, že to berete pragmaticky jako já - investiční portfolio si rozšířím o akcie firem s nejlepšími lobbisty. Nevíte, jak z patnácti tisíc registrovaných lobbistů ve Washingtonu vyselektovat ty nej?
09:20