Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 14. 7. 2015 22:52

Evropa jedná o budoucnosti Řecka

Lídři eurozóny a Řecka našli po dlouhém jednání dohodu. Řecko čeká další utahování opasků, na oplátku může ze zahraničí čekat další pomoc přes 80 miliard eur.

09:29
Merkelová také uvedla, že jen na rekapitalizaci řeckých bank bude potřeba dohromady okolo padesáti miliard eur.
09:24
Poprvé od svého nedělního odpoledního příjezdu oficiálně promluvila Angela Merkelová. Připomněla, že v týdnu následujícím po této středě musí řecký parlament přijmout zákony a předpisy potřebné k důležitým reformám a k rekapitalizaci bank. To se může nakonec zdát jako ústupek. Původní draft připravený euroskupinou totiž počítal s tím, že reformy budou muset být uzákoněny už do středy.
09:21
Předseda euroskupiny Jerome Dijsselbloem následně hovořil o dlouho propíraném fondu na privatizaci řeckého státního majetku. Výnosy z něj (ať už z prodeje, tak i z provozu některých státních firem, které si Řekové ponechají) mají sloužit jak ke snížení dluhu, tak i k nutné rekapitalizaci řeckých bank.
09:17
Na tiskové konferenci krátce po deváté hodině dohodu potvrdil i předseda Evropské rady Donald Tusk. „Mohou začít jednání o ESM - jinými slovy, pomoc Řecku může pokračovat,“ řekl Tusk. K tomu, aby se oficiálně mohly domlouvat detaily pomoci Řekům, musí ještě dohodu schválit vybrané parlamenty (ty, kterým to nařizuje ústava). Kromě řeckého například německý, finský nebo estonský.
08:50
Následně dohodu potvrdil i mluvčí kyperské vlády.
08:48
Belgický premiér Charles Michels si na Twitter napsal jednoduchý vzkaz Dohoda.
08:19
Řeckému premiéru Alexisu Tsiprasovi hoří boj na více frontách. Stále ještě nedojednal podmínky třetího řeckého bailoutu (ačkoli podle účastníků je dohoda již blízko). Zároveň jej nejspíš čeká vyjednávání s ECB o navýšení programu ELA, který by mohl znovu otevřít dva týdny zavřené řecké banky. K tomu navíc vůbec nemá jistou pozici v čele řecké vlády. Již během pátečního hlasování o nejnovějších návrzích mu museli pomoci opoziční poslanci. A v pondělí ráno se nechal slyšet ministr práce Panos Skourletis v TV ERT, že koaliční většina v jednokomorovém řeckém parlamentu je podle něj ohrožena a do roka přijdou nové volby.
07:57
Podle některých propočtů je nynější summit nejdelším v historii Evropské unie. Ryan Heath ze serveru Politico čas počítá již od včerejší druhé hodiny odpolední, kdy přijížděli první účastníci. Jednat se však začalo až po čtvrté hodině.
13.července 2015 v 08:03, příspěvek archivován: 13.července 2015 v 09:11

LONGEST EU SUMMIT EVER - beating Nice Treaty marathon in 2000, #EuroSummit hits 19th hour in #Brussels ... #Greece hopes it's worth the wait

07:54
Dalším, kdo opustil summit, je litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. Při odchodu se navíc vyjádřila, že je „téměř hotovo“.
07:51
Drama zřejmě nekončí. Alespoň púodle vyjádření předsedy europarlamentu Martin Schulze, který pro radio Deutschlandfunk v pondělí ránp řekl, že „osud evropského projektu v pondělí balancuje na hraně“. Schulz, který je členem sociálně-demokratické SPD, se už dříve horoval za zachování Řecka v eurozóně. Tím se výrazně lišil od svých krajanů Merkelové a Schaubleho.
07:42
Téměř šestnáctihodinové jednání má prvního odpadlíka. Loučí s slovinský premiér Miro Cerar, který se vrací domů kvůli přijetí návštěvy. Při odchodu sdělil, že se jedná už jen o jednom bodě (dle předchozích vyjádření to je buď účast MMF nebo privatizace) a svůj hlas přenechává nizozemskému premiéru Ruttemu.
07:25
Server Open Europe připomíná jednu z hlavních Tsiprasových motivací k souhlasu s většinou věřitelských opatření. ECB totiž plánovala v případě dosažení dohody o třetím řeckém bailoutu v pondělí jednat o znovunavýšení pomoci ELA, která by umožnila po dvou týdnech otevřít řecké banky.
07:02
Tak pátý návrh dohody se také neujal. Tsipras, zástupci dvou největších zemí eurozóny (a zároveň nejexponovanější řečtí věřitelé) Merkelová a Hollande, a s nimi předseda Evropské rady Donald Tusk, již připravují šestý. Problémem je podle kuloárů opět privatizace. Přesněji řečeno množství vládního majetku, který zprivatizovat lze.
06:24
Nakonec to vypadá, že potíže s tím, že řecká vláda má mnohem méně majetku, než po ní věřitelé požadují k privatizaci, se nějak vyřešily (jak, to se asi dozvíme později). Podle všeho ale „téměř hotovou dohodu“ nyní shodil ze stolu premiér Tsipras s tím, že mu vadí podíl Mezinárodního měnového fondu na celé předdomluvené operaci.
05:59
A je tu další přestávka. Premiér nejmenší země eurozóny Joseph Muscat tvrdí, že poslední. Uvidíme. Za necelých devět hodin začíná další schůze euroskupiny a bylo by pěkné, kdyby jí štafetu předali přímo ti, kdo si ji (ve formě čtyřstránkového draftu) od nich v neděli ve čtyři odpoledne vzali.
05:44
Je co privatizovat? Serveru Politico také nejmenovaní členové řecké delegace popsali, v čem je stále problém. Podle nich Tsiprasovi a spol. vadí účast MMF na bailoutu. Jako větší problém se ale dle členů delegace zdá být zřízení privatizačního fondu. Podle členů řecké výpravy je snaha zprivatizovat aktiva za 50 miliard eur výrazně přestřelená. Vše co prý lze v Řecku v majetku vlády najít, nemá podle nich větší cenu než 17 až 18 miliard eur.
05:37
Dlouhé čekání si můžeme ukrátit rekapitulací toho, co bylo ve spojení s hashtagem #Greece během posledních cca patnácti hodin na Twitteru takzvaně „trending“. Nejprve to byla výzva řeckému premiéru #TsiprasLeaveEUSummit. Tu následně vystřídalo k Řecku solidární a k Německu kritické až vulgární #ThisIsACoup. Další vlna zachycovala spící či dřímající účastníky a pozorovatele summitu. A na ní začala okolo půl šesté navazovat vlna fototweetů zachycujících svítání. Followerům z jiných časových pásem nebo jenom těm, kteří jsou líní se podívat ven, zprostředkoval informaci o východu slunce například Ryan Heath ze serveru Politico.
05:27
Podle redaktora agentury AFP Dannyho Kempa jsme opět blíže dohodě. Venku už svítá, proklamovaný Den D skončil před pěti a půl hodinami... Bylo by možná na čase.
05:09

Začala čtrnáctá hodina summitu...

  • Ne každý náročnou noc v sídle Evropské rady vydržel...

    Ne každý náročnou noc v sídle Evropské rady vydržel... / Autor: EPA

05:00
Podle novináře Tossira Mifuneho jsou dvěma stále nedořešenými body dohled Mezinárodního měnového fondu a zřízení fondu na privatizaci řeckého majetku. Ten by podle tweetu redaktora měl zůstat v Řecku a mělo by do něj být vloženo méně než původně plánovaných 50 miliard eur. Jaká přesně aktiva mají být ve fondu privatizována není známo...