Kanaďané s měsíčním paušálem od státu experimentovali už v 70. letech. Zjistilo se, že garantovaný příjem měl tehdy na testovanou komunitu pozitivní vliv.

Kanaďané s měsíčním paušálem od státu experimentovali už v 70. letech. Zjistilo se, že garantovaný příjem měl tehdy na testovanou komunitu pozitivní vliv. | foto: Profimedia.cz

Kanadské Ontario otestuje garantovaný příjem. Kolik lidem dá, zatím neví

  • 894
V kanadské provincii Ontario spouštějí pilotní projekt s takzvaným garantovaným příjmem. Tamní vláda chce ověřit, jestli se zavedení příspěvku pro každého obyvatele, bez ohledu na to, jestli pracuje, nebo ne, vyplatí. Poprvé Kanada garantovaný příjem testovala v 70. letech minulého století.

Pojem takzvaného garantovaného příjmu pro každého, bez ohledu na zaměstnání a další příjmy, se nad kanadskou politickou scénou vznáší celá léta. Teď Liberální strana v Ontariu hodlá zkušební projekt, který bude součástí rozpočtu provincie na rok 2016, vyzkoušet, informuje server Motherboard.

Šedesát tisíc měsíčně pro každého. Švýcaři rozhodnou o garantovaném příjmu

Jak bude experiment přesně vypadat a kolik bude stát, se zatím neví. V dokumentech místní vlády ale stojí, že se chystá spolupracovat s nejrůznějšími komunitami, výzkumnými pracovníky a dalšími zúčastněnými stranami, aby se zjistilo, jak nejefektivněji základní příjem navrhnout a ve finále realizovat.

„Chceme otestovat, jestli je tento druh příjmu pro naše klienty konzistentnější podporou. Zda zefektivní podporu pro lidi s nízkým nebo žádným příjmem, a jestli se také ušetří v jiných oblastech jako je zdravotnictví nebo podpora bydlení,“ sdělila kanadskému serveru Motherboard mluvčí ontarijského ministerstva komunitních a sociálních služeb Alissa von Bargen.

Kanadský experiment ze 70. let

O garantovaném příjmu, v Kanadě známém spíše jako základní příjem, se nezřídka mluví jako o futuristické myšlence, která se zrealizuje teprve ve chvíli, kdy společnost ovládnou roboti a umělá inteligence.

První zkušenost se základním příjmem přitom měla severoamerická země už v 70. letech, kdy podobným experimentem jako nyní Ontario prošlo město Dauphin v provincii Manitoba. Dávka pro všechny měla nakonec na místní komunitu pozitivní vliv. Lidé prý byli zdravější a šťastnější. Základní příjem tam podle serveru Huffington Post pomohl snížit chudobu.

Švýcaři rozhodnou v červnu

Garantovaný příjem je aktuálním tématem také v Evropě. O dávce pro každého budou v červnu v referendu hlasovat Švýcaři. Pokud by ji schválili, dostával by každý z nich v přepočtu 60 tisíc korun měsíčně bez ohledu na to, zda chodí do práce, nebo ne.

Finsko chce možnost garantovaného příjmu nejprve ověřit pilotní zkouškou. Dospělí Finové by podle předběžných návrhů mohli od státu dostávat měsíčně 800 eur (21 600 korun). Tento příjem by se nedanil a nahradil by všechny stávající sociální přídavky. Příslušný návrh má být dokončen do konce roku.

Nizozemské město Utrecht experiment odstartovalo v lednu. Zahrnulo do něj také příjemce sociálních dávek, aby se zjistilo, jaký bude mít základní příjem efekt.

Kritici garantované dávky často argumentují tím, že by lidé díky jistotě státních peněz přestali pracovat. Experiment v kanadském Dauphinu ukázal, že tam při zavedení garantovaného příjmu opravdu došlo k mírnému poklesu pracovní síly. Bylo to ale z velké části kvůli tomu, že se lidé začali dovzdělávat, což si dřív nemohli dovolit.