Skutečný obrat v ekonomice podle Topolánka nastane až po oživení mezinárodního obchodu.

Skutečný obrat v ekonomice podle Topolánka nastane až po oživení mezinárodního obchodu. | foto: Reuters

Opatření proti krizi prohlubovat neplánujeme, oznámil premiér

  • 15
Odstupující vláda Mirka Topolánka neplánuje další prohlubování protikrizových opatření. Dosavadní impulzy tuzemské ekonomice mají hodnotu již kolem 180 miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Topolánek.

Z protikrizových opatření zbývá podle šéfa kabinetu už jen přijmout novelu zákona o daních z příjmů, která zahrnuje přechodné zrychlení odpisů podnikatelům, novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení a novelu insolvenčního zákona. Poslanecká sněmovna se má kvůli schválení těchto zákonů sejít na žádost poslaneckého klubu ODS mimořádně v pátek.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v diskusním pořadu Partie TV Prima řekl, že sociální demokracie je připravená podpořit zrychlené odpisy a insolvenční zákon, změny v sociálním pojištění však údajně představují problém.

Skutečný obrat ekonomice však podle Topolánka nastane až po oživení mezinárodního obchodu. "Nejvíc nás tlačí do kolen pokles světové poptávky," poznamenal. Česko s exportně zaměřenou ekonomikou proto tedy podle něj určitě nebude podporovat žádná ochranářská opatření, ale naopak uvolňování bariér volného obchodu.

"Vláda musí nadále přemýšlet o tom, jak připravit optimální protikrizový balíček a hlavně pokračovat ve schvalování už připravených protikrizových opatření. To se nesmí zastavit," míní Radek Špicar ze Svazu průmyslu a obchodu.

Vláda podle něj také nemá polevit v proaktivním přístupu v rámci evropského předsednictví a soustředit se na boj proti protekcionismu či diskuzi o nové regulaci finančních trhů.

Proti protekcionismu vystoupí i G20

Přílišným ochranářstvím se podle náměstka vicepremiéra pro evropské záležitosti Marka Mory bude mimo jiné zabývat nadcházející summit nejsilnějších světových ekonomik G20 v Londýně. Velmoci se podle něho budou snažit ukázat maximální shodu. Zavedeno by prý mohlo být například monitorování protekcionistického chování, které se podle něho prohlubuje tehdy, když se dělají zásahy do ekonomiky.

Česko přitom podle Mory vyznává, podobně jako například Británie, spíše zdrženlivější fiskální politiku. Deficity domácího rozpočtu jsou tak způsobeny především takzvanými automatickými stabilizátory.

Euro by znamenalo další zadlužování

Topolánek se vyjádřil i k termínu přijetí eura. Na počátku roku slíbil, že vláda termín oznámí 1. listopadu 2009. Jestli tento termín kabinet vládnoucí na podzim skutečně splní, však podle premiéra není jasné. Hrozbou pro přijetí eura by podle předsedy vlády mohlo být další zadlužování státu a pád do "dluhové pasti". "Vysněné euro by tak nebylo ani za patnáct let," podotkl.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v sobotu řekl, že k diskusi o stanovení termínu eura se na podzim pravděpodobně vrátí jakákoli vláda.