OPEC chystá omezení těžby ropy

Pád cen ropy se chystá zastavit organizace OPEC sdružující přední těžařské státy. Přesný rozsah omezení těžby, které má zvednout ceny ze současných dvouletých minim, zatím není znám - nejčastěji se však hovoří o jednom milionu barelů denně. Podle venezuelského prezidenta Hugo Cháveze se už největší producenti - Saúdská Arábie, Írán, Irák, Venezuela, Libye, Alžírsko a Katar - na utlumení těžby dohodli.

"V rámci OPEC panuje už téměř úplná shoda," prohlásil Chávez při návštěvě Kanady, kde se snaží získat podporu pro rozhodnutí ropného kartelu. Podle Cháveze je totiž možné zvýšit ceny strategické suroviny pouze pokud se k akci připojí i země stojících mimo OPEC.

Kanada je po Rusku druhou zastávkou na Chávezově turné, v pátek se venezuelský prezident přesouvá do Mexika. S výsledky jednání je zatím spokojen. "Na všech schůzkách, kterých jsem se zúčastnil, zatím všechny hlavy států souhlasily, že je třeba zabránit tomu, aby ceny ropy výrazně klesly, a to je náš cíl," řekl Chávez.

Rusko už oznámilo, že bude politiku těžby ropy koordinovat se členy OPEC. Žádné okamžité snížení produkce však v Rusku v současné době není na pořadu dne. Chávez podotkl, že nezná postoj Spojených arabských emirátů, dodal však, že saúdský ministr ropného průmyslu Alí Naimí se v sobotu setká se svými protějšky z emirátů a Ománu.

Mexický ministr energetiky Ernesto Martens uvedl, že je zatím předčasné činit jakákoli rozhodnutí o snížení produkce. Podle Martnese padne v Mexiku verdikt v průběhu následujících tří týdnů, tedy přibližně ve stejné době kdy se ministři OPEC sejdou na pravidelné schůzce ve Vídni. Tady by se mělo o nových limitech těžby definitivně rozhodnout.

Zaznívají však i hlasy, které záměry ropného kartelu kritizují s tím, že sledují pouze zisky a neberou v úvahu špatný stav světové ekonomiky. "Silné a rostoucí světové hospodářství pomáhá každému - spotřebitelům i těžařům. Naopak akce, které globální ekonomice nepomáhají, nejsou myslím dobré pro nikoho," uvedl americký ministr energetiky Spencer Abraham.

Například Norsko, třetí největší producent ropy po Saúdské Arábii a Íránu, už naznačilo, že ze svých denně vytěžených 3,1 milionu barelů nijak nesleví.

Kartelu OPEC se dařilo v posledních dvou letech držet cenu referenčního koše složeného z cen různých druhů ropy v požadovaném rozmezí 22 až 28 dolarů za barel (159 litrů). Obavy z celosvětové ekonomické recese však cenu srazily pod dolní mez, kde se drží už 24 dní.

V současnosti se cena referenčního koše pohybuje okolo 19 dolarů za barel. Barel severomořského Brentu se prodává zhruba za dvacet dolarů.

Vývoj cen za barel ropy Brent (v USD). Teroristické útoky vyhnaly ceny krátkodobě až nad 30 dolarů, následné obavy z celosvětové ekonomické recese je však srazily na dvouletá minima.

,