(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Reuters

Omezení těžby ropy potrvá dalších 9 měsíců. Ceny se stále nedaří zvýšit

  • 28
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby o devět měsíců do března příštího roku. Médiím to potvrdilo několik účastníků čtvrteční schůzky ve Vídni. K dohodě se později připojila zhruba desítka dalších zemí mimo ropný kartel v čele s Ruskem. Dohoda trvající od začátku roku zatím cenu komodity příliš nezvýšila.

Cena za barel ropy Brent se před jednou hodinou odpoledne pohybovala na 53 dolarech za barel. Někteří investoři jsou výsledkem jednání zklamáni. Očekávali totiž oznámení dalších kroků, jak ceny komodity více nakopnout. Na trhu se nyní spekuluje o tom, k jakým krokům kartel přistoupí v roce 2018, kdy se americké kohoutky s břidličnatou ropou povolí ještě více.

„Rozhodnutí OPEC bylo dopředu zahrnuto v cenách, a proto začaly na počátku dne klesat,“ řekl iDNES.cz analytik BH Securities Martin Vlček. Ten si myslí, že čtvrteční dohoda má i svá úskalí. „Írán oznámil, že by těžbu omezoval přirozeným stárnutím dolů. Hrozí tak, že dohodu nebude striktně dodržovat své závazky. Je možné, že jeho nadprodukci by vyvažovala Saúdská Arábie ještě větším zmírněním těžby,“ dodal.

Země kartelu OPEC podle Vlčka drží cenu komodity na úrovni, která jim vyhovuje. Prodloužení dohody by ji mělo udržet v hladině mezi 55 a 60 dolary za barel.

25.května 2017 v 13:32, příspěvek archivován: 25.května 2017 v 13:38

https://t.co/IvTuRELqRR Oil Tumbles After OPEC Ends With A Whimper; Agrees Only To Nine Month... https://t.co/OM4RW2qgob #Stocks #Forex https://t.co/7xrHGE45Ru

OPEC se spolu s dalšími zeměmi ke konci loňského roku dohodl snížit těžbu ropy od ledna do letošního června celkově o zhruba 1,8 milionu barelů denně. Byla to ze strany OPEC první dohoda o omezení těžby za 15 let. Snahou producentů bylo snížit světové zásoby vytěžené suroviny, které srážejí dolů její ceny, což producentům snižuje příjmy.

KOMENTÁŘ: Saúdové si sami na sebe upletli ropnou oprátku

To se ale ropnému kartelu daří pouze sporadicky. Zásoby černého zlata nikterak zásadně neklesají. Na vině je zvýšená aktivita amerických těžařů, kteří za poslední tři roky výrazně zefektivnili těžbu ropy z břidličnatých podloží.

Země kartelu OPEC v čele se Saúdskou Arábií se přesto dohodly produkci ropy nadále škrtit, a to na dalších 9 měsíců do března roku 2018. Závazek neplatí pro Libyi a Nigérii. Důvodem je špatná bezpečností a ekonomická situace v obou zemích. Naopak Irák, který vede nákladnou válku s Islámským státem, se k limitu těžby zavázal. Kartel se před schůzkou rozrostl o jednu zemi na 14 států, novým členem OPEC se stala Rovníková Guinea.

Za každou cenu

Zachovat těžbu na současné míře je podle ropného ministra Saúdské Arábie Khalida Al-Falíha bezpečná možnost, jak dostat cenu komodity k hranici 60 dolarů za barel. Falíh zároveň trvá na tom ropná dohoda 24 producentů funguje. Více se projeví až v druhé polovině letošního roku. „Řekli jsme, že uděláme cokoli, co bude třeba,“ prohlásil Falíh, který zároveň velí největší těžařské společnosti Aramco podle agentury Bloomberg.

Vývoj ceny ropy Brent na světových trzích za posledních 5 let

Saúdská Arábie společně s dalšími zeměmi kartelu OPEC v roce 2014 drasticky navýšila těžbu, aby lépe konkurovala Spojeným státům. Ceny ropy během roku 2015 spadly ke 30 dolarům za barel, což začalo mít devastující vliv rozpočty ekonomik závislých na ceně černého zlata. Země kartelu následně učinily obrat a loni na podzim se společně s Ruskem a dalšími producenty ropy dohodly na ořezání těžby.