Opozice se střetla s vládou nad reformou

  • 103
Slovní přestřelka mezi vládními a opozičními poslanci odstartovala druhý den projednávání zákonů rozpočtové reformy ve sněmovně. Koalice zdůrazňovala pozitivní přínos reformních zákonů a jejich vyvážený dopad na životní úroveň, opozice kontrovala argumenty o zdražování a tahání peněz z kapes občanů.

Sérii projevů v poslanecké rozpravě zahájil premiér Vladimír Špidla. Přesvědčoval zákonodárce o nutnosti reformy a výhodách předkládaných novel.

„Výhodou balíku zákonů, který předkládáme a koncepcí reformy je, že je to reforma, která je vyvážená, která je jistým kompromisem mezi velmi protichůdnými požadavky a je kompromisem, který nemá žádné ideologické znaménko, není v rozporu s vládním prohlášením, ani není v rozporu se základními přístupy jednotlivých koaličních stran,“ uvedl premiér.

Podle něj se reforma v předkládané podobě může odehrát bez narušení ekonomiky a sociálního prostředí.

„Každý měsíc, který promrháme nebo který nevyužijeme naplno, tuto možnost významně omezuje,“ varoval premiér.

V opozičních lavicích ovšem pochopení nenašel. První se do ministrů opřel Vlastmil Tlustý z ODS.

„Toto není žádná reforma. To je možná soubor nebo spíše poskládaná zdražování, šacování, sahání lidem a podnikům do kapes. Reforma by to byla, kdyby k něčemu pozitivnímu vedla, kdyby měla nějaký cíl, kdyby vedla k růstu, kdyby něco systémového řešila. Toto není ani systémové, ani to nemá cíl, nikomu to nepomůže, není to reforma,“ uzavřel výčet kritiky ke všem předkládaným bodům.

DÁLE ČTĚTE:

Další z řečníků ODS, poslanec Martin Doktor, pak mimo jiné varoval před likvidací tisíců živnostníků, na něž má reforma dopadnout obzvlášť nepříznivě.

„Zkuste si představit, jak bude vypadat stav této země, kolik živnostníků, obyčejných lidí utlumí, sklopí, skončí své podnikání a stoupne si do fronty na sociální dávky,“ varoval.

8. Zrušení stropu pro výdělky důchodců a rodičů na mateřské. Kromě těchto návrhů též na poslance na podzim čeká opakované hlasování o zákoně o DPH, který v pátek vetoval prezident a který měl přinést zvýšení daní a zdražení u telefonních hovorů, internetu a dalších služeb. - VÍCE

7. Zmrazení platů ústavních činitelů, tedy i poslanců, až do roku 2006, dále úprava služebního zákona, která omezí platové výhody pro některé státní zaměstnance.