Opozice volá po přežití Union banky

  • 30
Boj o potápějící se Union banku se včera přenesl do Poslanecké sněmovny. Pro guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu to nebyla tak ostrá bitva, jak se očekávalo. Sněmovna se s ním nakonec "rozešla" smířlivě. Byli to zejména poslanci ODS, kteří centrální banku z potíží ostravského finančního domu obviňovali.

"Bylo fatální chybou tam pouštět investora, který vstoupí, aniž něco zaplatil. Za to může bankovní dohled a vy osobně," vyčetl Vlastimil Tlustý guvernéru Tůmovi.

Tlustý, ale i komunističtí poslanci dávají přednost tomu, aby Union banka fungovala dál. Komunisté dokonce chtěli, aby se sněmovna usnesla na výzvě centrální bance, ať nechá Union banku "žít".

To ani po dvouhodinové debatě neprošlo. Sněmovna jen vzala na vědomí zprávu guvernéra.  Nesestavila ani zvláštní vyšetřovací komisi jako před více než dvěma lety v případě IPB, jen uložila své komisi pro bankovnictví, aby situaci v Union bance sledovala.

Pobočky Union banky jsou už deset dní zavřené a klienti nemohou celkem k 17 miliardám vkladů. Manažeři banky a majoritní vlastník, italská skupina Invesmart, v pondělí přišli se záchranným plánem.

Spočívá v získání peněz částečným rozprodejím majetku. Věří, že poté by šlo banku otevřít lidem a umožnit přístup aspoň k části jejich úspor. Plán nyní zkoumá ČNB a podle neoficiálních zdrojů je k němu skeptická.

Guvernér Tůma před poslanci zdůrazňoval, že zachránit banku mohli vždy jen její majitelé a na tom se nic nezměnilo ani v posledních kritických dnech. "Záleží na tom, zda bude jejich plán kredibilní pro nás a veřejnost. Nemáme zájem rozhodnutí odkládat, padne v horizontu dnů," ujistil.

Odmítal volání poslanců, aby ČNB hledala řešení pro Union banku. "My ji neřídíme, jen na ni dohlížíme. Stabilizovat banku musí vlastníci."

Poslanci ODS a KSČM však trvali na svém. Podle některých bude pád Union banky drahý a riskantní pro severomoravský region. "Stát by měl dovolit vedení banky vrátit ji do normálního života," apeloval poslanec KSČM Svatomír Recman.

Poslanci za ODS tvrdí, že ČNB měla jednat v případu Union banky rychleji. Tůmu vybídli, aby v nepřehledné situaci zvážil zavedení nucené správy. To však guvernér odmítl. Tak vážná situace prý není.

Sociální demokraté postup centrální banky hájí. Naopak varovali před lidmi, kteří se s vedením Union banky a italským Invesmartem podílejí na záchraně banky. Zmínili podnikatele Tomáše Pitra, který ještě minulý týden prohlašoval, že Italům už banka nepatří a vliv má v rukou on.

"Pokud je ta informace jen částečně správná, potvrzuje nejtemnější obavy o tom, jak ona banka funguje," upozorňuje poslanec Jan Mládek.

Tomáš Pitr se snaží ve hře o Union banku oživit plán na vytvoření zemědělské banky, která by financovala nákupy půdy, a vtáhnout do hry Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond s miliardami korun.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas se včera netvářil jako vážný zastánce těchto plánů. "Ten záměr není náš a museli by ho posoudit ministr financí a ČNB. My jej nerozpracováváme," řekl.

Jenže ministr financí už považuje příběh Union banky za uzavřený. "Žádný relevantní návrh v té věci zemědělské banky jsem neviděl," prohlásil Bohuslav Sobotka.