Stopy po střelbě jsou na Národním muzeu vidět dodnes.

Stopy po střelbě jsou na Národním muzeu vidět dodnes. | foto: Národní muzeum.

Ztracených 17 měsíců. Opravu Národního muzea zdržela zbytečná stížnost

  • 43
Čtyři měsíce zkoumal antimonopolní úřad zakázku na rekonstrukci historické budovy pražského Národního muzea. Celé zadávací řízení pak trvalo dalších sedmnáct. Nakonec zbytečně. Dvojice navrhovatelů, společnosti Geosan Group a Hochtief, těsně před vydáním rozhodnutí svůj návrh stáhla. O rok a půl tak zbrzdila zakázku za 2,4 miliardy korun.

Zastavení správního řízení v pátek oznámil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Oběma firmám se nelíbily požadavky na prokázání kvalifikačních předpokladů.  Návrh ale tento týden stáhly poté, co se již ÚOHS případem detailně zabýval a provedl komplikované posouzení celé stížnosti.

„Po několikaměsíčním správním řízení byl návrh vzat zpět ve chvíli, kdy již bylo připraveno k vydání rozhodnutí ve věci. Došlo tak ke zcela zbytečnému vynaložení nezanedbatelných veřejných prostředků i lidských zdrojů na správní řízení a současně k dalšímu zdržení zadávacího řízení,“ uvedl k případu předseda ÚOHS Petr Rafaj. 

„S partnerem ve sdružení jsme ještě jednou zhodnotili aspekty a okolnosti celého případu a rozhodli jsme se dále neblokovat průběh výběrového řízení na dodavatele prací na rekonstrukci Národního muzea. Mimo jiné jsme tak učinili i proto, že ÚOHS vede dvě další správní řízení, v nichž prošetřuje zda nedošlo ke správním deliktům,“ řekl mluvčí společnosti Hochtief Michal Talián.

Národní muzeum, které tendr vypsalo na jaře roku 2013, ale stále nemůže zakázku uzavřít. Na ÚOHS leží ještě stížnost společnosti Strabag, která protestuje proti svému vyřazení. ÚOHS chce vydat rozhodnutí v této záležitosti v příštích dnech. 

ÚOHS se stal arénou, kde si firmy vyřizují účty

Příklad opravy Národního muzea ukazuje, jak se stal antimonopolní úřad místem, kde si stavební firmy mohou vyřizovat své konkurenční spory. I proto šéf ÚOHS Rafaj prosazuje, aby firmám v případě, že návrh stáhnou, kauce propadla. 

ÚOHS ve svém vyjádření uvedl, že posuzování celého případu mohlo vést k tomu, že by několik nejvýznamnějších českých stavebních firem bylo zařazeno do rejstříku osob se zákazem plnění veřejných zakázek, takzvaný blacklist.

Hospodářské noviny dříve uvedly, že problém se týká firem Metrostav, Průmstav, IMOS, Skanska a Strabag kvůli tomu, že měly v přihláškách uvést špatné reference. 

Náměstek ředitele Národního muzea Milan Plaček věří, že s opravou začnou skutečně už letos. Stojí si i za vyřazením Strabagu, který byl nejlevnější, ale nenacenil některé položky v rozpočtu. 

Strabag v soutěži nabídl 1,15 miliardy korun, druhá nejlevnější nabídka byla od konsorcia Metrostav - Průmstav za 1,35 miliardy korun. Historická budova Národního muzea je zavřená od roku 2011.