Boj o autorské poplatky. Zatímco OSA jistě zdraží, Intergram vyčkává

  • 184
Majitele hotelů či hospod čeká příští rok zdražení poplatků zatím jistě pouze ze strany Ochranného svazu autorského(OSA). Intergram, který zastupuje interprety a výší vybraných poplatků je zhruba proti OSA poloviční, počká s novým ceníkem až na to, jak proběhně schvalování nového autorského zákona ve Sněmovně.

Po čtvrtečním semináři k autorským poplatkům, který pořádala poslankyně Věra Kovářová (STAN), to uvedl ředitel Intergramu Jan Simon. „Řešíme to od března, zatím nevíme, zda zdražíme. Záležet bude na tom, jak dopadne jednání o autorském zákoně, abychom měli jistotu, že se můžeme chovat trvale konzistentně. Chceme být uživatelsky vstřícní,“ vysvětlil Simon.

Intergram zdražoval v posledních letech většinou zhruba o inflaci, velký rozruch letos svým výrazným zdražením v řádu desítek procent vyvolala právě OSA. Proti jsou jak podnikatelé, tak obce, z tématu se stalo velké politické téma.

Seminář přitom ukázal, že mezi oběma stranami zůstávají velké rozpory. „Nemáme problém s poplatky, ale s jejich dramatickým navýšením,“ vysvětlila Kovářová. Podle místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka je takové zdražení nemravné. OSA to vysvětluje tím, že se dlouho nezdražovalo a že to jejich členové chtějí.

„Autorům asi kručí v břiše. Internet krade posluchače televizním stanicím i rádiím, odkud mají tyto poplatky. Ve chvíli, kdy se chtějí mít jako v Americe, tak nesmí hrát jako v Koreji,“ komentoval situaci mediální a politický analytik Štěpán Kotrba. Odpůrci zdražení argumentují například Švýcarskem, kde je poplatek nižší. Podle Simona se ale nejde srovnávat ve všem se Švýcarskem, OSA s oblibou upozorňuje na Maďarsko, kde se platí více.

Někteří poslanci se proto snaží prosadit, aby stát měl možnost regulovat výši poplatků a především zabránit skokovému zdražení. Podobná praxe je například ve Švýcarsku či Německu. Stejně tak požadují zastropování každoročního navýšení maximálně na trojnásobek inflace.

Nový autorský zákon počítá s tím, že by se ochranné svazy měly dohodnout s uživateli na výši poplatků, teprve poté má do hry vstoupit zprostředkovatel či mediátor. Středeční jednání ale ukázalo, že u hoteliérů, kteří jsou největšími plátci, se pochopení pro zdražení bude hledat velmi těžko.

Ochranné svazy také tvrdí, že autoři i interpreti jsou podhodnoceni a že tyto příjmy jsou pro ně často jedinou motivací, jak ještě pokračovat v činnosti. Jenže například v OSA je průměrná roční výplata autorských poplatků kolem šesti tisíc korun. Požadavek, aby OSA zveřejnila průměr za prvních sto největších příjemců, ale předseda OSA Roman Strejček nechtěl komentovat, poradí se prý s právníky. Prý nechce, aby se umělci stali terčem závisti.

Podle šéfa Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka jsou ochranné svazy jednostranným monopolem, který ztratil sebereflexi. Upozornil, že se už čtyři roky překračuje limit na maximální výši poplatků za pokoj.