Řepkové pole u hory Říp.

Řepkové pole u hory Říp. | foto: Profimedia.cz

Řepky v Česku po dvou letech opět přibylo. Navzdory plánům vlády

  • 77
Výměra ploch osetých řepkou se letos po dvou letech poklesu zvýšila. Příčinou je výhodná výkupní cena na světových trzích. To je v rozporu s plány státu, který chce pěstování řepky omezit. Podle zemědělců politika státu nefunguje.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se výměra ploch osetých řepkou letos po dvou letech poklesu zvýšila o 7,3 procenta na 393 tisíc hektarů. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy za zvýšením plochy stojí hlavně vysoké světové ceny řepky.

Zemědělcům nese zisk řepka, hájí premiér biopaliva i Babišův byznys

Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík uvedl, že zvětšující se plochy řepky a pšenice jsou důkazem toho, že agrární politika státu nefunguje. Také podle mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové je za nárůstem ploch řepky její cena, která nevykazuje propad jako obiloviny.

Podle schválené strategie by měla v Česku do roku 2030 klesnout výměra obilovin a olejnin. U obilovin o 100 tisíc hektarů, u olejnin o více než 60 tisíc hektarů. „Snížení se týká především řepky olejné, která tvoří více než 80 procent ploch olejnin,“ uvedlo ministerstvo zemědělství. Ubývání řepky z polí chce dosáhnout přeřazením podpor více ve prospěch živočišné výroby.

Sklizeň bude letos průměrná, kvalita obilí bude horší

Podle Stehlíka ale státní podpora, která mají za cíl navýšení živočišné výroby, nefunguje. Stále tak vzrůstá podíl pšenice a řepky. Pýcha soudí, že nyní ještě plán agrární strategie nelze hodnotit, neboť ji vláda schválila teprve letos.

Podle Ježkové půjde na základě dat statistiků letos o průměrnou sklizeň. „U zemědělců však panuje obava, že letošní sklizeň obilovin bude vykazovat zhoršenou kvalitu. Mnoho porostů obilovin i řepky je velmi silně polehlých v důsledku prudkých přívalových lijáků v jižních, středních a západních Čechách,“ uvedla mluvčí.

Zemědělci letos zasadili méně jařin, které loni poničilo sucho, uvedl dále Pýcha. Naopak se o sedm procent meziročně zvýšily plochy jednoletých pícnin. Ty loni také trpěly suchem, podle Pýchy se tak vyčerpaly zásoby krmiv pro zvířata a mnozí zemědělci se nyní snaží zásoby obnovit.

Deště, sucho, houbové choroby...

To potvrdil i viceprezident Agrární komory ČR Josef Kubiš. „Poslední dva měsíce bylo v některých oblastech sucho, hlavně na lehčích půdách, a došlo k částečnému poškození porostů. Naopak poslední dobou se vyskytují značné přívalové deště, které způsobují místy silné polehnutí porostů, které bude mít vliv na ztráty při sklizni a na zhoršenou kvalitu,“ řekl Kubiš. Podle něj se u řepky začínají rozšiřovat houbové choroby, které se projeví i na výnosech.

Ovocnáři přišli o velkou část úrody. Většina meruněk zmrzla

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka by měla letošní úroda vést ke stabilizaci cen, které kvůli loňským nadprůměrným výnosům klesly. „Obecně čelí zemědělci nepříznivému cenovému vývoji, poslední známé číslo za květen ukazuje meziroční pokles cen zemědělských výrobců o 7,1 procenta,“ uvedl.

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů statistiků klesne meziročně o 9,5 procenta na 6,995 milionu tun. Loni byla ale sklizeň nadprůměrná. Na předpokládaném letošním poklesu se podílí snížení očekávaného hektarového výnosu i osevní plochy. Sklizeň řepky naopak stoupne o 4,5 procenta na 1,313 milionu tun, odhadl ČSÚ.

,