Oslaďte si život, pochoutky budou levnější

  • 3
Pro milovníky francouzských sýrů a vín, belgického ovocného piva, kávy a čokolády, ale i japonských aut bude od příštího roku naplnění jejich tužeb o něco levnější. Nečeká nás totiž jen smršť rostoucích cen, ale v některých případech i jejich pokles.

Buď kvůli menší dani z přidané hodnoty, anebo kvůli nižším evropským clům.

Nižší cla by měla od příštího roku zlevnit osobní auta dovážená z Asie či Ameriky. A to zhruba o šest procent, o která se sníží i clo. Jaká bude nová cena a o kolik bude nižší, však výrobci nechtějí prozradit.

Další položkou, jejíž cena půjde dolů, je víno. "Odpadne třicetiprocentní clo, a výrazně tak zlevní vína z dovozu. Jestli to bude o celou třetinu, nebo si něco nechají obchodníci, to se uvidí," říká Tomáš Beseda z Národní banky vín.

Dolů by měly jít i ceny u domácích vinařů. Jednak je k tomu budou nutit nižší ceny u konkurence, jednak začnou čerpat příspěvky z evropských fondů. "Cena hroznů by mohla jít dolů zhruba o deset procent," odhaduje šéf Bohemia Sekt Josef Hvozdecký.

"Zatopit" domácím vinařům může také záplava stolních vín ze Španělska, Itálie a Francie, na která bude nižší clo. K vínu přitom budou za menší peníz dostupnější některé francouzské a holandské sýry.

Ještě více zlevnit by měly i sýry a další mléčné výrobky z Polska. Stejný, pokud jde o větší konkurenci, bude i osud zpracovatelů drůbežího a vepřového masa, kteří teď byli před dovozem chráněni poměrně vysokými cly.

Kromě nižších cel zlevní některé jídlo i díky přesunu do pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Jde především o kávu, čokoládu, koření, zmrzlinu či filé.

"Kilové balení naší Standard směsi bude stát od května v obchodě něco mezi čtyřiceti a pětačtyřiceti korunami," říká Tomáš Pitr, spolumajitel společnosti Balírny Marila, která ovládá pětinu tuzemského trhu. Největší výrobci cukrovinek jsou zatím k dalšímu vývoji cen zdrženliví a změny cen nechtějí komentovat.