Vědci v Jihoafrické republice odhalili ve výrobcích z hovězího masa i oslí,

Vědci v Jihoafrické republice odhalili ve výrobcích z hovězího masa i oslí, kozí, či buvolí maso. | foto: Profimedia.cz

Vědci v JAR našli ve výrobcích z hovězího i oslí, kozí a buvolí maso

  • 19
Vědci z Jihoafrické republiky odhalili přítomnost nejrůznějších druhů mas ve výrobcích, které na etiketách deklarovaly jen maso hovězí. Přítomnost oslího, buvolího, kozího, vepřového i kuřecího masa odhalili v 99 ze 139 zkoumaných vzorků. Neobjevili však nic, co by škodilo lidskému zdraví.

Studie Stellenboschovy Univerzity v Jihoafrické republice objevila v 28 procentech testovaných produktů sóju a lepek, vepřové maso ve 37 procentech vzorků a kuřecí ve 23 procentech vzorků. Ani jedna ingredience přitom nebyla uvedena na obalu.

Vědci zkoumali většinou párky, burgery, lahůdkářské výrobky, mleté i sušené maso, které nakoupili v supermarketech i v řeznictvích.

"Studie odhalila, že určité množství sóji, oslího, kozího a buvolího masa se nacházelo v 68 procentech vzorků. V dalších případech našli i rostlinný obsah," uvádí zpráva univerzity. Žádná z těchto ingrediencí nebyla uvedena na obale, jak udávají předpisy.

Objevy přicházejí v době, kdy Evropou hýbe skandál s koňským masem, které se vydává za hovězí. Naposledy v pondělí musela IKEA v České republice stáhnout z prodeje oblíbené masové kuličky, i tam se našla konina (více si o tom přečtěte zde). 

Záměna mas má náboženské důsledky pro židy a muslimy

"Naše studie potvrdila, že klamání spotřebitelů, pokud jde o druh masa, je v Jihoafrické republice vcelku běžné. To je nejen v rozporu s nařízeními, ale má to také vážný ekonomický, náboženský, etický a zdravotní dopad," uvedl jeden z výzkumníků Louwrens Hoffman.

Záměna mas může být problém pro početnou komunitu muslimů či židů. Podle jejich náboženských zásad totiž nemohou jíst vepřové.

Přestože studie neodhalila žádné látky, které by byly škodlivé pro lidský organismus, její výsledky zvýšily obavu o masný průmysl v Jihoafrické republice. "Naši zákazníci prostě nemohou tolerovat, že výrobky obsahují něco jiného, než je na nich uvedeno. I když máme předpisy, které přísně nakazují uvádět veškeré i stopové množství všech prvků, měli bychom na jejich dodržování více dohlížet," řekl doktor Cawthorn, který na výzkumu rovněž pracoval.