Ostraha strategických firem se zvyšuje

Začátek odvetných úderů spojenců proti Afghánistánu nutí k vyšší bdělosti i ostrahu strategických továren v České republice. Do stavu vyšší pohotovosti přešli v noci na pondělí hlídači elektrárny Energetického centra Kladno Generating, jejímž majoritním akcionářem jsou americké společnosti. Ačkoli se jedná o jednu z největších amerických investic v tuzemsku, elektrárna není na seznamu objektů, jejichž ostrahu zajišťuje stát.

Bezpečnostní opatření se v Kladně ještě zvýšila oproti, který trval už o útoku teroristů na USA. Podle mluvčího elektrárny Martina Frýdla nebylo třeba zřizovat horké linky pro kontakt s hasiči či policií, protože prý zajišťují rychlé spojení i za normálních okolností.

Použité výrobní technologie prý ani při narušení nemohou způsobit havárii, která by ohrozila obyvatele v okolí objektu. Proto se na její ostraze nepodílí státní policie.

"Chápeme nutnost informovat o přijatých opatřeních. Na druhé straně, bude-li se o elektrárně psát, pouze to na objekt upozorní," varoval mluvčí. O tom, že americké koncerny NRG Energy a El Paso Energy drží v ECKG 89procentní podíl, totiž podle něj mnoho lidí neví.

DÁLE SI PŘEČTĚTE

Podniky ve Zlínském kraji jsou ve střehu

Objekty ve Zlínském kraji hlídá policie

Afghánci jsou přísně střeženi

Lidé se bojí cest do muslimských zemí

Češi mohou uprchlíkům posílat peníze

V hutích trvají bezpečností opatření

Jaderné elektrárny hlídají vrtulníky

Lovochemie požádá o pomoc vojáky
Velké chemické továrny na Mělnicku drží stále stejná opatření, která zavedly už po 11. září. Ostrahu svých objektů mírně zvýšila a posílila pouze Spolana Neratovice.

Také centrální tankoviště ropy a Nelahozevsi, kde je momentálně asi 800 tisíc metrů krychlových černého zlata, hlídají bezpečnostní služby stále stejně. "Záleží na bezpečnostní radě státu, za se bude něco dít. Je možné, že ostrahu areálu posílí vojsko nebo policie, ale zatím nic nevíme., " řekl šéf firmy Mero, která tankoviště provozuje, Václav Franc.

O zajištění ostrahy naopak požádá největší tuzemský výrobce průmyslových hnojiv, Lovochemie Lovosice. V areálu firmy jsou totiž například sklady jedovatého amoniaku. Pokud státní instituce nepomohou se hlídáním podniku, musí ji Lovochemie zajistit sama. Dlouhodobě však podle generálního ředitele Luďka Pelešky není možné střežit celý devadesátihektarový areál vlastními silami.

Už z minulých dnů trvá posílená ochrana dvou významných chemických firem v Pardubicích. Vedení Parama a Synthesia zajišťuje ostrahu pomocí vlastních prostředků, pohotovost mají také podnikoví hasiči.

Radiokomunikace hlídá policie
Speciální bezpečnostní režim u vybraných objektů zavedly po začátku odvety USA v Afghánistánu také České radiokomunikace, největší tuzemský šiřitel televizního a rozhlasového signálu. Mluvčí společnosti Dagmar Francková uvedla, že vznikl také krizový výbor, který se bude zabývat. bezpečnostními otázkami.

Vybrané objekty odmítla Francková specifikovat, nicméně se prý jedná o budovy se zvýšenou ostrahou policie. Společnost využívá i centrální elektronickou ochranu všech objektů v rámci projektu Security zahájeného před dvěma lety.

Chemopetrol - bezpečnostní služba kontroluje zrcadlem povrch cisterny, která vyjíždí ze závodu branou Minerva. (8. října 2001)

Chemopetrol - bezpečnostní služba kontroluje zrcadlem povrch cisterny, která vyjíždí ze závodu branou Minerva. (8. října 2001)

,