Osud elektrárny Šen-tchou je pochybný

- Cena kontraktu na výstavbu dvou bloků tepelné elektrárny o výkonu 500 megawattů v čínském Šen-tchou, které mělo dodat konsorcium českých firem, klesla na zhruba 263 milionů dolarů. "Za této ceny nemůže vycházet jako ziskový," řekl pro ČTK dobře informovaný zdroj. U podpisu podpisu smlouvy přitom byli loni v prosinci přítomni český premiér Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Ču Žung-ťie.

Původně tento již legendárně se protahující projekt startoval na téměř 400 milionech dolarech, a to byl propočítán na ukončení dodávek v letech 2000 až 2001.

Nynější o 35 procent nižší uvedená suma dokonce ani nepočítá se zdražováním nákladů v průběhu stavby, která v nejlepším případě může začít v letech 2000 až 2001.

To pro české subdodavatele bude těžko únosné, míní zdroj. Celou situaci podtrhuje zatímní neexistence smluv s domácími podniky, zahrnujícími Škodu Praha, Škodu Plzeň, ZVVZ Milevsko a slovenské SES Tlmače.

"Domnívám se, že dodávky pro Šen-tchou zůstanou pouze na papíře a projekt se neuskuteční," zdůraznil.

Proti realizaci dodávek, jež má uskutečnit toto konsorcium vedené Škodaexportem, rovněž hovoří čínská legislativa. Ta totiž zakazuje dovoz bloků tohoto typu s výkonem pod 600 megawattů.

"V brzké době se má vyjádřit čínská Stání plánovací komise," doplnil. Čínská strana však zřejmě sama nemá zájem o výstavbu této elektrárny.

"Šen-tchou je využíváno spíše jako politický bič na prosazování čínských zájmů v ČR, než jako reálný obchodní případ," uzavřel.