Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


otázky a odpovědi

aktualizováno 
Jakou podobu by měla mít smlouva mezi zákazníkem a majitelem půjčovny?

Při půjčování například sportovních potřeb a nářadí dochází mezi půjčovnou a klientem k uzavření nájemní smlouvy, kterou je klientovi za poplatek přenechána věc k užívání na určitou dobu.
Jakou podobu by měla mít smlouva mezi zákazníkem a majitelem půjčovny?

Při půjčování například sportovních potřeb a nářadí dochází mezi půjčovnou a klientem k uzavření nájemní smlouvy, kterou je klientovi za poplatek přenechána věc k užívání na určitou dobu. Tato smlouva nemusí být uzavřena písemně.

Stačí namísto smlouvy například odkázat na provozní řád, který je vyvěšený v půjčovně?

Půjčovní řády mohou být pro smluvní vztah závazné - nebudou-li v rozporu se zákonem. Jejich obsah musí být klientovi přístupný. Pokud ale půjčovna se zákazníkem neuzavře písemnou smlouvu, vystavuje se riziku, že se jí bude v případě konfliktu hůře dokazovat, na čem se s klientem dohodla. Totéž platí i pro jejího zákazníka.

Jak se tedy v případě, že písemná dohoda neexistuje, řeší spory vzniklé při poškození či ztrátě věci?

V případě poškození věci je třeba vycházet z ustanovení občanského zákoníku, které řeší problematiku skončení nájmu a odpovědnosti za škodu. Klient je povinen ve smluveném termínu věc vrátit, a to ve stavu, který odpovídá smluvenému užívání. Zákon předpokládá přiměřené opotřebení věci. Současně je klient povinen pečovat o to, aby na věci nevznikla škoda a stanoví-li tak nájemní smlouva, dát věc pojistit. Podle občanského zákoníku klient odpovídá za poškození, ztrátu nebo zničení půjčené věci. Odpovídá i za škodu, kterou nezavinil. V případě poškození, zničení či ztráty věci je proto klient povinen půjčovně škodu uhradit.

Co má právo požadovat majitel půjčovny po svém klientovi?

Půjčovna, potažmo zaměstnanec půjčovny, má právo na klientovi žádat prokázání jeho totožnosti - předložením občanského průkazu, pasu a podobně a zaplacení nájemného za dobu, na kterou mu věc půjčuje. Výši nájemného si smluvní strany sjednají, jinak je klient povinen zaplatit nájemné obvyklé v době, kdy mu je věc zapůjčena, s přihlédnutím k hodnotě věci a způsobu užívání. Záloha má spíše povahu kauce, která slouží jak k zajištění půjčených věcí, tak jako jistina pro případ poškození, zničení nebo ztráty věci. Kauce je předmětem smluvního ujednání a záleží tedy na klientovi, zda je ochoten na takovou podmínku uzavření smlouvy přistoupit. Stejně tak záleží na půjčovně, zda v určitém případě od této podmínky upustí.

Jak velká může být kauce?

Je na smluvních stranách, aby si sjednaly její výši. Je jí možné stanovit i s ohledem na hodnotu půjčované věci. Zákon pro kauci výslovně nestanoví nějakou "horní hranici", nicméně sjednání nepřiměřeně vysoké částky vzhledem k hodnotě pronajaté věci lze považovat za ujednání v rozporu s dobrými mravy a v souladu s ustanovením občanského zákoníku za neplatné.

Může si vzít majitel půjčovny do zástavy i občanský průkaz, případně jiný doklad?

Občanský průkaz je podle zákona o občanských průkazech zakázáno ponechávat nebo přijímat jako zástavu, obdobně i cestovní pas. Co se týká jiných osobních dokladů, například řidičského průkazu nebo síťové jízdenky MHD, je povinností držitele průkaz náležitě opatrovat.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační foto;)
Češi spotřebují víc elektrické energie. Produkci táhne uhlí

Češi v letošním prvním pololetí spotřebovali 31 terawatthodin (TWh) elektřiny, proti stejnému období loni o 3,2 procenta více. Meziročně o 2,5 procenta na 44,5...  celý článek

V Horních Chrášťanech na Prachaticku otevřeli minipivovar. Vaří hlavně ležáky,...
Výletníky už tolik netáhnou hrady, zamíří raději do místního pivovaru

V Česku se objevil nový turistický hit. S tím, jak se v zemi neustále zvyšuje počet malých pivovarů, rychle roste i jejich obliba coby hlavního cíle výletu....  celý článek

Petr Horálek a Mléčná dráha v poušti Atacama.
Za expedici utratím i sedmdesát tisíc, říká lovec zatmění Slunce

Fotograf, spisovatel, cestovatel a astronom Petr Horálek (31) má poněkud dražší koníček. Žádné úplné zatmění Slunce mu neunikne. Cestuje po celém světě a fotí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.