otázky a odpovědi

Jakou podobu by měla mít smlouva mezi zákazníkem a majitelem půjčovny?

Při půjčování například sportovních potřeb a nářadí dochází mezi půjčovnou a klientem k uzavření nájemní smlouvy, kterou je klientovi za poplatek přenechána věc k užívání na určitou dobu.
Jakou podobu by měla mít smlouva mezi zákazníkem a majitelem půjčovny?

Při půjčování například sportovních potřeb a nářadí dochází mezi půjčovnou a klientem k uzavření nájemní smlouvy, kterou je klientovi za poplatek přenechána věc k užívání na určitou dobu. Tato smlouva nemusí být uzavřena písemně.

Stačí namísto smlouvy například odkázat na provozní řád, který je vyvěšený v půjčovně?

Půjčovní řády mohou být pro smluvní vztah závazné - nebudou-li v rozporu se zákonem. Jejich obsah musí být klientovi přístupný. Pokud ale půjčovna se zákazníkem neuzavře písemnou smlouvu, vystavuje se riziku, že se jí bude v případě konfliktu hůře dokazovat, na čem se s klientem dohodla. Totéž platí i pro jejího zákazníka.

Jak se tedy v případě, že písemná dohoda neexistuje, řeší spory vzniklé při poškození či ztrátě věci?

V případě poškození věci je třeba vycházet z ustanovení občanského zákoníku, které řeší problematiku skončení nájmu a odpovědnosti za škodu. Klient je povinen ve smluveném termínu věc vrátit, a to ve stavu, který odpovídá smluvenému užívání. Zákon předpokládá přiměřené opotřebení věci. Současně je klient povinen pečovat o to, aby na věci nevznikla škoda a stanoví-li tak nájemní smlouva, dát věc pojistit. Podle občanského zákoníku klient odpovídá za poškození, ztrátu nebo zničení půjčené věci. Odpovídá i za škodu, kterou nezavinil. V případě poškození, zničení či ztráty věci je proto klient povinen půjčovně škodu uhradit.

Co má právo požadovat majitel půjčovny po svém klientovi?

Půjčovna, potažmo zaměstnanec půjčovny, má právo na klientovi žádat prokázání jeho totožnosti - předložením občanského průkazu, pasu a podobně a zaplacení nájemného za dobu, na kterou mu věc půjčuje. Výši nájemného si smluvní strany sjednají, jinak je klient povinen zaplatit nájemné obvyklé v době, kdy mu je věc zapůjčena, s přihlédnutím k hodnotě věci a způsobu užívání. Záloha má spíše povahu kauce, která slouží jak k zajištění půjčených věcí, tak jako jistina pro případ poškození, zničení nebo ztráty věci. Kauce je předmětem smluvního ujednání a záleží tedy na klientovi, zda je ochoten na takovou podmínku uzavření smlouvy přistoupit. Stejně tak záleží na půjčovně, zda v určitém případě od této podmínky upustí.

Jak velká může být kauce?

Je na smluvních stranách, aby si sjednaly její výši. Je jí možné stanovit i s ohledem na hodnotu půjčované věci. Zákon pro kauci výslovně nestanoví nějakou "horní hranici", nicméně sjednání nepřiměřeně vysoké částky vzhledem k hodnotě pronajaté věci lze považovat za ujednání v rozporu s dobrými mravy a v souladu s ustanovením občanského zákoníku za neplatné.

Může si vzít majitel půjčovny do zástavy i občanský průkaz, případně jiný doklad?

Občanský průkaz je podle zákona o občanských průkazech zakázáno ponechávat nebo přijímat jako zástavu, obdobně i cestovní pas. Co se týká jiných osobních dokladů, například řidičského průkazu nebo síťové jízdenky MHD, je povinností držitele průkaz náležitě opatrovat.