Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Půjčka MMF je bezpečná, stát může žádat její vrácení

  • 242
Proč je půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu bezpečnější než půjčka evropskému záchrannému fondu? A k čemu centrální banka potřebuje devizové rezervy? Přinášíme otázky a odpovědi o české půjčce pro MMF.

Bude to dar, nebo půjčka?
Šlo by o půjčku ve výši 11 procent devizových rezerv centrální banky, které ČNB aktuálně investuje především do zahraničních dluhopisů.

K čemu jsou devizové rezervy?
Bance slouží k ovlivňování kurzu koruny a navíc jako pojistka v krizi. Kdyby stát neměl peníze, mohou být v nouzi použity při platbách za zboží z dovozu, jako je ropa.

Kde se vzaly rezervy?
Většinu jich banka získala udržováním fixního kurzu k marce v době, kdy k nám ve velkém přicházel zahraniční kapitál v 90. letech. Díky tehdejšímu posilování koruny mohla levně nakupovat zahraniční měny. Další devizy získala například odkupem deviz za koruny z privatizačních příjmů státu, který tehdy potřeboval koruny k vyplácení důchodů.

Půjčka pro MMF. Infografika

Má ČNB rezerv málo?
Má jich tolik, že je už nechce navyšovat - nyní je to 780 miliard korun. Při založení ČNB v roce 1993 disponovala banka rezervami 16 miliard korun, za posledních 10 let narostly o 200 miliard korun. Jen v roce 2010 přibyly 4,4 miliardy eur, to je více, než by činila půjčka MMF (3,6 miliardy eur). I kdyby se devizové rezervy o tuto částku snížily, dostaly by se na úroveň z roku 2009.

Co ČNB říkala dříve a co nyní?
Centrální banka v loňské výroční zprávě oznámila, že se "rozhodla objem devizových rezerv dále nezvyšovat a tím tlumit riziko spojené s otevřenou devizovou pozicí." Nyní bankovní rada, složená ze členů jmenovaných prezidentem Klausem, upozorňuje slovy guvernéra Miroslava Singera na to, že není jisté, zda nebude v budoucnosti rezervy potřebovat. Z pohledu do časových řad vyplývá, že za celou svou historii po rozdělení federace jich, a to ani při bankovní krizi v roce 1997, nemusela využít tolik, aby citelně klesly.

V čem si banka drží rezervy?
Má je v několika měnách, převážně v eurech, menší část v amerických dolarech, ale nově i v kanadských dolarech nebo švédských korunách. Ty ukládá do bezpečných aktiv, vládních dluhopisů, ale i akciových indexů.

Vydělává na nich, či prodělává?
Banka peníze investuje do zahraničních dluhopisů, na těch vydělává. Celkově však obvykle prodělává, a to kvůli postupnému posilování české koruny. Když posílí kurz koruny, hodnota rezerv v korunách se sníží a bance vzniká kurzová ztráta. Při oslabení koruny hodnota rezerv v korunách vzroste. Hlavně kvůli tomu je kumulovaná korun. Ta by se musela řešit až při vstupu ČR do eurozóny.

Co obnáší půjčka fondu MMF?
Podmínky nové půjčky nejsou ještě známy, ale obecně je půjčka MMF s 60letou historií bezpečná záležitost. Fond vyplácí peníze státům v nouzi výměnou za reformy. A v případě bankrotu dostává zaplaceno dříve než ostatní.

Kolik jsme půjčili MMF minule?
Předchozí půjčka z roku 2009 ve výši jedné miliardy eur šla rovněž z rezerv ČNB a je dosud vyčerpána jen ze 13 procent, to je zhruba tři miliardy korun. Ale to se může kdykoliv změnit. Je nízko úročená, MMF platí necelé procento ročně. Obvykle jde o půjčku na pět let. Kdyby státu hrozila krize platební bilance, může žádat o její vrácení.

Stojí něco poskytnutí půjčky?
Ministerstvo financí u předchozí půjčky vyplatilo ČNB jako náklad spojený s půjčkou 50 milionů Kč.

Které země půjčku zvažují?
Jsou to země eurozóny. Ze zemí EU, které euro nemají, jen Polsko, Švédsko a Česko. Británie odmítla, Rumunsko, Maďarsko, Litva a Lotyšsko samy splácejí dřívější pomoc a Bulharsko je chudé. Jasno však není ani v samotné eurozóně. Nejsilnější německá Bundesbank podmiňuje svou půjčku 45 miliard eur tím, že se kromě Evropy zapojí do půjčky pro MMF i velmoci jako Čína, Indie, Brazílie či Rusko. Vybrané peníze by pak měly v případě nouze zachránit státy na jihu eurozóny.