Ministerstvo zemědělství (Ilustrační foto)

Ministerstvo zemědělství (Ilustrační foto) | foto: Petr Topič, MAFRA

Oteplení sníží sklizeň až o polovinu, hrozí války o obilí, tvrdí studie

  • 358
Globální klimatické změny povedou k drastickému snížení výnosů kukuřice, pšenice a sójových bobů. Tvrdí to nová mezinárodní studie, podle které na konci století klesne sklizeň až o polovinu. Každý parný den s teplotou nad 30 stupňů Celsia může pro kukuřici a sóju znamenat ztráty sklizně kolem pěti procent.

Kukuřice, pšenice a sója patří mezi nejdůležitější plodiny pěstované pro výrobu potravin. Podle studie využívající počítačové simulace a vycházející z amerických reálií se však s oteplováním země rapidně sníží jejich podíl při sklizni. Pokud se viditelně nesníží emise, úroda kukuřice klesne do roku 2100 téměř o polovinu, sójových bobů o 40 procent a pšenice až o pětinu.

Nejkvalitnější půda mizí z polí. Zabránit tomu mají statisícové pokuty

Studie vzniklá na Postupimské univerzitě, kterou realizoval mezinárodní tým vědců, hovoří i o důsledcích. Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou jedním z největších světových exportérů obilí, může dramatický pokles sklizně v globálním měřítku zdražit potraviny a vyvolat nedostatek v nejchudších zemích. Podle autorů by takový stav mohl zvýšit migraci obyvatel nebo dokonce pomáhat ke vzniku konfliktů nebo válek.

Institut pro výzkum klimatických dopadů v Postupimi uvedl, že zemědělci by mohli ztrátám zabránit zavlažováním. Zároveň však vědci připouštějí, že v některých lokalitách je nedostatek vody.

„Ztráty se podstatně sníží, pokud v simulaci zintenzivníme zavlažování polí. Nedostatek vody se tak jeví jako významnější faktor než samotná horka,“ řekl serveru Phys.org Joshua Elliott, který provádí výzkum na univerzitě v Chicagu.

Studie také zjistila, že i malé teplotní výstřelky nad 30 stupňů Celsia mohou vyvolat okamžité a podstatné ztráty na úrodě. Každý den s teplotou nad třicet stupňů může ubrat na úrodě kukuřice či sóji pět procent.