Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otevírání fondů - cesta k penězům

aktualizováno 
- Všechny investiční a podílové fondy z kuponové privatizace se musí přeměnit na otevřené podílové fondy nejpozději do roku 2002. Přeměna na otevřený podílový fond se projeví tím, že majitel cenných papírů bude mít na svém účtě u Střediska cenných papírů nikoliv akcie nebo podílové listy uzavřeného podílového fondu, ale podílové listy otevřeného podílového fondu. Pokud na výpise po otevření fondu nenajde nic, neznamená to, že byl okraden.

Fond totiž mohl přeměnit zaknihované cenné papíry v listinné, které Středisko cenných papírů neeviduje. Pak je třeba kontaktovat investiční společnost, která daný fond spravuje a zeptat se, kdy a jak mu budou listinné podílové listy vydány.

Přeměnou fondu na otevřený podílový fond majitel akcií ztrácí možnost hlasovat na valné hromadě, volit představenstvo a podobně. Nemůže se účastnit řízení společnosti, ale na druhou stranu získá právo kdykoli prodat své podílové listy zpět investiční společnosti.

A to za cenu odpovídající skutečné hodnotě majetku fondu připadajícího na jeho podílové listy.

V prvních dvou letech po otevření může fond stanovit při odkupu určitou srážku, v prvním roce až dvacet procent, ve druhém až deset procent hodnoty podílového listu. Investiční společnost, která fond obhospodařuje, má povinnost uveřejnit statut, tedy jakási základní pravidla fungování otevřeného fondu.

V případě přeměny z investičního fondu má statut předat podílníkům - jestliže jsou jí známi - nebo statut zveřejnit. Pokud dojde k přeměně zaknihovaného (u Střediska cenných papírů registrovaného) cenného papíru na listinný, je investiční společnost povinna oznámit tuto skutečnost v Obchodním věstníku.

V případě uzavřených podílových fondů o jejich přeměně na otevřené podílové fondy rozhoduje investiční společnost, která je spravuje. Jde-li o investiční fond, rozhoduje o této přeměně valná hromada dvoutřetinovou většinou hlasů.

V každém případě je ale pro přeměnu třeba svolení Komise pro cenné papíry. Jinou možností otevření fondu je povinná přeměna na otevřený podílový fond.

Jestliže se totiž na veřejných trzích (tedy na burze a RM Systému) s akciemi nebo podílovými listy fondu obchoduje dlouhodobě za kursy výrazně nižší, než jaká je hodnota majetku fondu připadající na jednu akcii nebo podílový list, musí investiční společnost nebo investiční fond provést přeměnu na otevřený podílový fond ihned po schválení Komisí pro cenné papíry.

1) Investiční a uzavřené podílové fondy

2) Rozhodnutí o otevření fondu

3) U investičních fondů: výměna akcií za podílové listy

4) Bývalí akcionáři investičních fondů a uzavřených podílových fondů mají právo na odkup podílových listů za skutečnou hodnotu

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Japonský bezdomovec v Tokiu. Ilustrační foto
Podíl zaměstnanců, kteří kvůli malé mzdě žijí v chudobě, vzrostl

V Česku v posledních letech přibývalo lidí, kteří si v práci za celý rok nevydělali dost a spadli pod hranici příjmové chudoby. V roce 2011 se to týkalo zhruba...  celý článek

Petr Horálek a Mléčná dráha v poušti Atacama.
Za expedici utratím i sedmdesát tisíc, říká lovec zatmění Slunce

Fotograf, spisovatel, cestovatel a astronom Petr Horálek (31) má poněkud dražší koníček. Žádné úplné zatmění Slunce mu neunikne. Cestuje po celém světě a fotí...  celý článek

(Ilustrační snímek)
COOP tlačil na dvě stě dodavatelů. Poškození mohou žádat „bolestné“

Společnost COOP Centrum družstvo, která zajišťuje nákup pro tisíce družstevních prodejen v Česku, tlačila na více než dvě stě dodavatelů, aby plošně snížili...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.