Stávající prezident Světové banky - Američan Jim Yong Kim.

Stávající prezident Světové banky - Američan Jim Yong Kim. | foto: Reuters

Přestaňte k nám cpát americké šéfy, volají zaměstnanci Světové banky

  • 15
Od vzniku tzv. brettonwoodských institucí platí po sedm dekád nepsané pravidlo: v čele Světové banky stojí Američan a v čele Mezinárodního měnového výboru Evropan. Zaměstnanci Světové banky se ale nyní ozvali s tím, že diskriminační kritéria při výběru šéfa jejich instituci poškozují. A žádají změnu.

Světová banka (SB) trpí „krizí vedení“ a měl by se změnit způsob výběru jejího prezidenta. Jinak hrozí, že se tato instituce pro boj s chudobou stane na mezinárodní scéně „anachronismem“. V otevřeném dopise to podle agentury AFP tvrdí sdružení zaměstnanců banky.

„Bráníme principy řádné správy, transparentnosti, rozmanitosti, mezinárodní soutěže a výběru na základě zásluh. Bohužel žádný z těchto principů nebyl uplatněn při jmenování předchozích prezidentů Světové banky,“ stojí v dopise.

Finanční svět si rozdělily USA a Evropa

Podle nepsaného pravidla se do čela banky vždy dostal Američan, zatímco Evropané pravidelně obsazují nejvyšší post v Mezinárodním měnovém fondu. A pravidlo domluvené ve čtyřicátých letech, které z uchazečů o šéfovská křesla „globálních“ institucí předem vylučuje velkou většinu světové populace, se naplňuje dodnes.

Může se hodit

Portál jobDNES.cz přináší každý den nové nabídky pracovních míst.

Zaměstnavatelům nabízí možnost najít vhodné uchazeče o práci.

„Po desetiletí jsme akceptovali tajné dohody, které vedly k tomu, že dvanáctkrát za sebou byl jmenován do čela banky Američan. To se musí změnit,“ žádají zaměstnanci banky sídlící ve Washingtonu. Podle nich je třeba výběr prezidenta SB otevřít pro různé zahraniční kandidáty transparentně hodnocené podle jasných profesních kritérií.

Zástupci sdružení, které reprezentuje patnáct tisíc zaměstnanců banky, zároveň uvádějí, že jen třetina z nich si myslí, že chápe, kam současné vedení pod americkým šéfem Jim Yong Kimem celou instituci vede. A tuto situaci dávají za vinu právě tomu, že se podle nich top manažer spravedlivě nevybírá mezi nejlepšími možnými kandidáty.

Banka: Už to tak přeci není

Banka se ale tomuto výkladu brání. V reakci uvedla, že zástupci členských států již v roce 2011 přijali pravidla zajišťující, aby výběr šéfa instituce byl „otevřený, založený na zásluhách a transparentní“.

Tato pravidla byla podle mluvčího SB použita i v roce 2012, kdy se do čela banky dostal právě její současný prezident a favorit USA Jim Yong Kim. Ten měl tehdy poprvé i protikandidáta, jímž byl bývalý ministr financí Nigérie. Vyhrál ale zase Američan. Kimův mandát skončí v červenci příštího roku.

,