Logo společnosti OVB. Ilustrační snímek.

Logo společnosti OVB. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

V OVB padají hlavy, s dokumentem o drsných praktikách to prý nesouvisí

  • 106
Společnost OVB Allfinanz propustila tři zemské ředitele. Ke změně ve vrcholovém managementu se firma rozhodla jen několik týdnů poté, co média informovala o případu režiséra Jakuba Charváta, který za svůj snímek o praktikách finančních poradců z OVB čelí žalobě. Vedení společnosti uvedlo, že už nechce chování některých poradců tolerovat.

„Rozhodli jsme se nadále netolerovat chování menšiny, které poškozuje drtivou většinu poctivých poradců,“ uvedl předseda představenstva OVB Miroslav Řezník podle serveru Opojištění.cz.

S mediálním tlakem však prý personální změny nijak nesouvisejí. „Představa, že tyto personální změny souvisí s mediálním tlakem posledních dní, je nereálná. Jde o rozhodnutí, které je podloženo detailní analýzou,“ dodal Řezník.

O změně ve vedení OVB jako první informoval server Poradci-sobě.cz. Ve firmě podle něj končí zemští ředitelé Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta. Jejich týmů se ale výpověď netýká.

Lidé pod odvolanými manažery dělají velkou část produkce OVB. V zájmu firmy proto bude, aby se s manažery nerozešla úplně ve zlém. Kdyby si totiž s sebou vzali i „svoje“ lidi, přijde firma o klíčovou část struktury a obrat v řádu stovek milionů ročně.

Obrat české OVB dosáhl v roce 2014 podle výkazu zisků a ztrát 1,163 miliardy korun. Účetní závěrku za loňský rok zatím firma nezveřejnila.

„OVB musí mít sakra důvod, když potenciálně škrtne 500 milionů ročního provizního obratu. Zítra je jednání USF a AFIZ (profesní asociace sdružující finanční poradce - pozn. red.) na ministerstvu financí. Aktuální situace bude důležité téma. Původně se měli sejít kvůli novele zákona upravující provize poradců,“ uvedl pro iDNES.cz se situací dobře obeznámený zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Deník Lidovky.cz připomíná, že například jméno Martina Zoubka je dobře známé. V minulosti čelil kritice za svou poradenskou činnost, letos také dostal anticenu za negativní přístup k finančnímu poradenství od Asociace finančních poradců.

Snímek o OVB vzbudil nečekaný ohlas

Ani ne před měsícem se v médiích objevil příběh režiséra Jakuba Charváta, který o některých kontroverzních praktikách společnosti OVB natočil dokument Rada nad zlato. Snímek se však stal nežádoucím materiálem. Už loni zmizel z několika festivalů a Charvát za něj čelí žalobě na ochranu pověsti. Firma od něj požaduje 100 tisíc korun.

„OVB je zlo“

Rozhovor s Jakubem Charvátem, který kvůli svému filmu o finančních poradcích jde k soudu.

„Podle názoru právníků jsou záběry v rozporu s osobnostními právy jednotlivců a výsledný kompilát účelově poškozuje dobré jméno OVB Allfinanz, a.s. Proto jsme se rozhodli bránit se soudní cestou, což je legitimní právo každého občana a každé firmy v této zemi,“ informoval mediální zástupce firmy Jiří Reichl (o případu jsme psali zde).

Dokument kritizuje mimo jiné ekonomický princip, na které firmy tohoto typu stojí, tedy takzvaný multi-level-marketing. Struktura firmy připomíná pyramidu - lidé na vyšších stupíncích kasírují odměnu za smlouvy, které s klienty podepíší lidé pod nimi. Jsou tak motivovaní, aby se „podbudovávali“. Poradci se kromě finančního vzdělávání školí i na to, jak dělat tzv. recruiting, tedy jak nabírat nové lidi.

Podívejte se na film Rada nad zlato:

,