Oživení stavebnictví je slabé

Stavební výroba vzrostla v červenci meziročně o 0,7 procenta, po vyloučení vlivu počtu pracovních dnů o 2,0 procenta. Mnoho optimismu nebudí ani počet vydaných stavebních povolení, které sice vzrostly o 12,4 procenta, ale orientační hodnota staveb byla o 9,3 procenta nižší, než tomu bylo v červenci loňského roku. Bylo tedy zahajováno více staveb, zato ale s menšími náklady.

Za leden až červenec se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil celkový počet vydaných stavebních povolení o 5,2 procenta, předpokládaná cena staveb však vzrostla pouze o 0,4 procenta.

Nepříznivý vývoj pokračoval u bytových staveb i v červenci. Za prvních sedm měsíců stavební úřady povolily výstavbu 15 797 nových bytů, tj. o 4 448 bytů méně než v lednu až červenci 1999.

"Bytová výstavba se nachází nadále v útlumu. V červenci letošního roku bylo povoleno  o 23,8 procenta méně bytů než v červenci loňského roku," řekl David Marek z České spořitelny.

"Ceny nového bydlení jsou pro většinu českých domácností příliš vysoké a financování hypotékami se rozbíhá pomalu ač se úrokové sazby nachází na dlouhodobě nejvýhodnějších hodnotách z pohledu žadatele o hypoteční úvěr," vysvětlil David Marek.

"Zajímavé je, že pro bytové budovy je vyšší počet nově vydaných  stavebních povolení, ale přitom bylo povoleno o čtvrtinu méně bytů než loni. To by znamenalo větší váhu spíše menších stavebních prací (asi hlavně rekonstrukce) a také preferenci individuální stavební výstavby," upozornil Pavel Capouch z Venture Investors.

I v červenci profitovaly zejména velké firmy s 500 a více zaměstnanci, protože zakázky se týkaly hlavně nové výstavby, modernizací a rekonstrukcí větších celků.

"Tyto firmy profitují ze státních zakázek a vzrůstající investiční aktivity zahraničních investorů," řekl David Marek.

Podle Pavla Capoucha to ukazuje, že zatímco velkým firmám se daří a může se dařit i malým specializovaným firmám, tak ty střední mají velké problémy.

"Přitom v poslední době zkrachovalo několik stavebních firem, které ještě nedávno patřily spíš k těm velkým. Otázkou ale je, zda se na jejich nedobrém konci spíš nepodepsalo jejich nekvalitní řízení a neprůhledné vlastnické vztahy," míní Pavel Capouch.

Ve srovnání s loňským rokem poklesl i počet zaměstnanců, celkem o 8800 osob, z toho 6300 bylo manuálně pracujících. "Za růstem produktivity však do značné míry stojí pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví," upozornil David Marek.

Přestože produktivita práce vzrostla o 7,4 procenta, průměrná nominální mzda za prvních sedm měsíců dosáhla 12 817 korun, reálně tedy poklesla o 0,8 procenta.