Pád měny zdražil zboží

Několik měsíců klesající kurs koruny se začíná výrazně projevovat v cenách spotřebního zboží. V posledních dnech se zdražují hlavně počítače a elektronika, za něž dovozci musí platit v dolarech. "Třeba počítačové procesory a paměti podražily ve srovnání s počátkem léta o pět až deset procent. Monitory stojí asi o tři procenta více," říká Petr Pilař z velkoobchodu Libra Electronics.

Slabší měna navíc pomáhá ještě urychlovat růst cen pohonných hmot. Proto zdražují i cestovní kanceláře, u nichž se už za zimní zájezdy zaplatí zhruba o desetinu více než minulý rok. „Kvůli pevným smlouvám s dopravci se ceny zájezdů během léta ani při zdražování nafty neměnily. Při výpočtu cen na zimu a příští léto je už však zohledníme, bude to asi o deset procent,“ sdělil prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Vlastimil Světlík.

I ti obchodníci, kteří dosud drželi ceny nezměněné na úkor svých zisků, potvrzují brzké zdražení v případě, že kurs koruny nezačne opět posilovat. „Už od počátku roku kupujeme stále dráž výrobky, od audio souprav po televize. Zatím jsme ceny neměnili, ale bude-li to pokračovat, zdražíme,“ říká obchodní ředitel tuzemské pobočky Thomson Jiří Jelínek.

Vývozům slabá měna pomůže

Rostoucí kurs americké měny, který se po dlouhých měsících začíná projevovat v cenách zboží a služeb, nutí některé podniky, které dovážejí suroviny a zboží z dolarových oblastí, hledat si nové dodavatele v tuzemsku a okolních zemích. Jejich zboží totiž putuje z velké části na evropský trh, a zatímco dražší dolar zvedl ceny vstupů, vyšších příjmů se kvůli stagnující euroměně nedočkali.

To je případ mnoha zahraničních investorů, kteří tradičně odebírají elektroniku či suroviny z Asie. Například výrobce kondenzátorů do automobilů Showa již musel kvůli snižujícím ziskům své kladenské továrny zahájit nábor dodavatelů mezi středoevropskými firmami.
„Zhruba padesát procent naší produkce prodáváme za euroměnu, další polovinu v korunách. Naopak nakupujeme z Japonska velkou část dílů za jen, který vůči dolaru klesá mnohem pomaleji než euro. To znamená, že se nám výrazně prodražuje výroba.
Protože ale dodáváme automobilkám za pevné dlouhodobé ceny, veškeré kursové výkyvy jdou na vrub našeho zisku. Naším cílem je proto nyní urychleně najít co nejvíce dodavatelů z České republiky a dalších středoevropských zemí, abychom eliminovali drahý dovoz. První nákupy v regionu jsme již zahájili,“ říká hlavní účetní firmy Petr Jankovič.

Podobně se chová i další japonský výrobce - firma Panasonic.
Jeho plzeňská továrna postupně zvyšuje objem tuzemských dodávek jak odběrem od českých firem, tak lákáním dalších producentů do střední Evropy.

Na druhé straně stojí exportéři do dolarových oblastí, kterým díky kursovým výkyvům rostou zisky. To je případ plzeňské Škody a její největší zahraniční zakázky - dodávky trolejbusů pro americké San Francisco za 200 milionů dolarů. „Čtyřicet procent výroby děláme ve své dceřiné firmě v Ostrově, zbytek se montuje ve společné firmě v USA.
Kursové rozdíly budou znamenat dodatečné příjmy v řádu milionů až desítek milionů korun. Ty se použijí na rozvoj firmy,“ sdělila mluvčí Škody Radka Pistoriusová.
Rovněž největší tuzemská pivovarnická skupina Plzeňský Prazdroj si polepšila díky rostoucímu exportu do USA, kam směřuje sedm procent jeho prémiové značky piva Pilsner Urquell. Naopak vstupy nakupuje společnost téměř výhradně za koruny.

Vládní agentura pro podporu exportu Czechtrade odhaduje, že rostoucí kurs dolaru prodraží letos dovoz surovin do země zhruba o pět až sedm miliard korun.

Samo zdražování surovin v čele s ropou pak letošní bilanci zahraničního obchodu podle šéfa Czechtrade Martina Tlapy zhorší o dalších 34 miliard korun. „Celkový deficit se tak propadne na 100 až 110 miliard korun proti loňským 66 miliardám,“ uvedl Tlapa. Na straně exportu se sice sníží zisky firem kvůli horšímu kursu eura, celkový export se však zvýší až o dvacet miliard.