Pád monopolů zlevnil volání i elektřinu

  • 12
Rozbití monopolů v telekomunikacích a energetice v posledních dvou letech začíná ukazovat dobré výsledky. Bývalí giganti šli pod tlakem konkurence s cenami za volání i elektřinu dolů - a jejich zákazníci tak podle odhadů ušetřili dohromady více než miliardu korun.

Pro telefonování si mohou zvolit konkurenčního operátora místo Českého Telecomu už všichni uživatelé včetně domácností, v elektroenergetice je svobodná volba zatím pro dvě skupiny největších podniků.

Volání zlevnilo o haléře
Pád impéria Českého Telecomu přinesl mírné snížení cen, řádově o haléře za jednotlivé hovory. "Protože nemáme údaje o nákladech konkurence, nejsme schopni říct, zda by cena mohla být ještě příznivější," říká šéf Českého telekomunikačního úřadu David Stádník, který vede s Telecomem každoroční boj o cenu za volání.

Loni přišel po lednovém zdražení Telecom o čtyři procenta zákazníků, většinu mu však vzali mobilní operátoři. Rivalové z řad operátorů pevných linek bývalému monopolu ukořistili zhruba jedno procento. Řečí čísel: ze 3,7 milionu telefonních stanic přešlo ke konkurenci podle odhadů asi 37 tisíc.

Většinou se to týká firemních zákazníků. Například eTel mezi svými čtrnácti sty zákazníky přetáhl Telecomu Pražské pivovary nebo hotel Mövenpick, Karlovarská Becherovka začala telefonovat s Contactelem podobně jako pražská Sparta či Aero Vodochody.

Důvody, proč firmy od Telecomu odcházejí, jsou hlavně finanční. "Kromě toho klienti nejčastěji uvádějí nedostatek orientace na zákazníka a s tím související malou schopnost přizpůsobit se jeho potřebám," říká Romana Tomasová z Contactelu.

Samotný Telecom tvrdí, že chce o klienty bojovat spíše službami než cenou. "Dokážeme totiž nabídnout nejširší spektrum služeb po celé zemi," tvrdí Vladan Crha z Telecomu. Přesné údaje o tom, kolik firem bývalému monopolu konkurence sebrala, však tají.

V polovině loňského roku vznikla konkurenci šance vniknout i do domácností, a to pomocí předvolby operátora. Každý tak může po uzavření smlouvy telefonovat s úsporou až desítek haléřů za minutu hovoru.

Elektřina: Tlak sílí
Úspory, kterých dosáhly podniky díky konkurenci na trhu s elektřinou, jdou do stovek milionů korun a tlak na rychlejší liberalizaci odvětví sílí. "Firmy, které získají zlevněnou energii, budou konkurenceschopnější," říká předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda s tím, že cena proudu by pro ně mohla klesnout o 15 až 20 procent. Chce proto přes parlament prosadit, aby se energetický zákon novelizoval a otevírání trhu s elektřinou postupovalo rychleji.

Loni mělo poprvé právo volby dodavatele prvních zhruba 60 největších podniků, letos jich je již 250. Malí podnikatelé však mají přijít na řadu až v roce 2005 a o rok později vstoupí jako poslední na volný trh domácnosti. Do té doby jim budou dodávat proud regionální monopoly za ceny určené Energetickým regulačním úřadem.

Pokles cen proudu o pětinu je však podle energetiků přehnané očekávání, i když se zlevněním podnikatelé počítat mohou. Elektřina zatím zlevnila asi o pět procent. "Jeden podnik získal dokonce slevu 17 procent, objevila se ale i firma s nárůstem ceny o 22 procent," řekl tajemník Sdružení velkých spotřebitelů energií Luděk Piskač. Liberalizace tak přinesla výhodu seriózním firmám, ale ztížila život chronickým neplatičům.