Podnikatelé se bojí, že další vláda místo podpory podniků bude rozdávat lidem.

Podnikatelé se bojí, že další vláda místo podpory podniků bude rozdávat lidem. | foto: AP Photo/Daniel Roland, ČTK

Pád vlády mají firmy za hazard, chtějí volby co nejdříve

  • 225
Politici, kteří včera potopili vládu, nemají u podnikatelů pochopení. Donutit slabou vládu k demisi v poločase evropského předsednictví a v hospodářské recesi považují za nezodpovědnost a hazard s budoucností země. A jako další krok chtějí co nejrychleji nové volby.

Hospodářská komora sdružující většinou menší a početnější firmy včera provedla bleskový průzkum mezi více než dvěma tisíci svých členů.

Výsledek? Téměř patnáct stovek podnikatelů uvedlo, že pád vlády je pro ně špatnou zprávou a podle nich to byla "nejlepší možná vláda v současné situaci".

Kabinetu vedeného Mirkem Topolánkem naopak nelituje zhruba patnáct procent z nich a přes deset procent majitelů firem pád vlády nijak nevzrušil nebo nedokázalo odpovědět.

"S Paroubkem skončíme jako Maďarsko"

Vynucené odstoupení ministrů se podle výsledků průzkumu projeví hlavně ve zpomalení nebo zastavení kroků zmírňujících krizi, v nejistotě dalšího ekonomického vývoje a je to i mezinárodní ostuda.

"Mnoho společností si již vybírá pro své obchody Slovensko, kde mohou obchodovat v eurech," naznačil další možný negativní důsledek reakce podnikatelů prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Komora sestavila i seznam konkrétních názorů podnikatelů. Vzhledem k rozsahu ankety jsou však anonymní.

"Bojím se, že dnes již dost tíživou situaci tato ještě zhorší. Přemýšlím po 16 letech o rychlém prodeji firmy," nebo "není vítězů, pouze deset a půl milionu poražených".

Lze se také dočíst, že "podnikám od roku 1991 a nikdy předtím, ani za časů Klausových vlád, jsem nepociťoval takovou podporu a zlepšování jako za této vlády".

Další podnikatelé se obávají, že pokud opozice vyhraje volby, bude stát více zadlužovat. Jako odstrašující případ přitom poukazují na zadlužené Maďarsko.

 Co pro vás pád vlády nejvíce znamená? 
Mezinárodní ostudu a ztížení pozice ČR v rámci jejího předsednictví Radě EU 59 % 
Nejistotu ohledně dalšího politického a ekonomického vývoje země 55,3 %
Zpomalení či zastavení kroků odvracejících krizi 48,1 %
Uškodí českému hospodářství a sníží jeho ekonomickou výkonnost 46,5 %
Destabilizace kurzu koruny 46,0%
Zpomalí příliv zahraničních investic a sníží důvěru zahraničních investorů 38,6 %
Adekvátní odpověď opozice na skandály a nečinnost vlády 10,8 %
Nic to pro nás neznamená, je jedno, zda bude vládnout pravice nebo levice 6,8 %
Nevím 0,5 %

"Šéf opozice Jiří Paroubek se nikdy netajil tím, že chce zvýšit zadluženost země. Socialisté to dělali i v letech hospodářského růstu. Kam to však vede, vidíme nedaleko od našich hranic," řekl směrem k zemi na Dunaji pivovarník Stanislav Bernard.

Maďarsko je silně zadlužené, navíc si tamní obyvatelé půjčovali v cizích měnách a půjčky se jim po vypuknutí finanční krize výrazně prodražily. Maďarsko teď žádá mezinárodní instituce o finanční pomoc.

Podle hospodářské komory je nesmysl podporovat domácí spotřebu přidáváním na dávkách a důchodech. Spotřeba totiž na rozdíl od exportu tvoří produkt země z té menší části.

Podnikatelé nyní budou s obavami sledovat některé ohrožené podpůrné kroky, jako je například připravovaná sleva na sociálním pojištění nebo zjednodušení daní. Bojí se i návrhu ČSSD na zvýšení daně z příjmu z dvaceti na jedenadvacet procent.

Šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš také považuje za hrozbu, že se může zdržet i příprava klíčových norem, jako je návrh novely stavebního zákona.

,