Papírové plenky kyčlím neublíží

  • 5
Sedmdesát procent maminek kupuje pro své děti výhradně jednorázové plenky. To je oproti dobám před rokem 1989 pořádná změna. Nemůže takový radikální přechod ublížit dětským kyčlím? A naučí se děti včas chodit na nočník? "Toho bych se rozhodně nebál," říká pediatr Milan Kudyn, místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Může tedy používání papírových plenek nějak uškodit vývoji dětských kyčlí?

Než vám odpovím, musím vysvětlit jednu věc. Dříve se dělala první kontrola kyčlí rentgenem až ve třech měsících života. Protože se tedy do té doby nevědělo, zda dítě netrpí kyčelní vadou, doporučovali ortopedi raději preventivně takzvané široké balení. To znamená tři vrstvy látkových plen.

S rozvojem ultrazvuku se však termín první kontroly podstatně zkrátil. Nyní se provádí už ve čtrnácti dnech. Na případné špatné postavení kyčlí se přijde velmi brzy. Proto není v dnešní době vůbec třeba široké balení preventivně uplatňovat. Jinými slovy - používá-li matka od narození dítěte správnou velikost papírových plenek, je to naprosto vyhovující.

A jak je to s tím nočníkem? Nemají plenky vliv na to, kdy se na něj dítě naučí chodit?

Podle mého názoru pocit sucha, které miminko v jednorázové plence má, rozhodně nekomplikuje vystavování na nočník. To je silně individuální záležitost.

V čem podle vás spočívá hlavní přednost těchto plenek?

Bezesporu jsou hygieničtější než látkové a pak také ušetří mamince spoustu času. Mají větší savost, kterou rodiče ocení zvláště v noci či na cestách.

To vypadá, že je to komfort především pro rodiče.

To ano. Ale pro dítě to má rovněž nesporné výhody. Pocit sucha, lépe se mu v takových plenkách chodí, je mobilnější. A kromě toho - po jejich zavedení rapidně klesl výskyt opruzenin. Navíc jsou ze zdravotního hlediska naprosto nezávadné. Nesetkal jsem se s tím, že by se u dětí vyskytla alergie. Což je u látkových plen, jsou-li prané v agresivním pracím prášku a poté špatně vymáchané, častější jev.

Pediatr Milan Kudyn


Témata: Test iDNES.cz