Paramo Pardubice

Paramo Pardubice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubické rafinerii Paramo hrozí zavření, je nejmenší a ztrátová

  • 14
Vlastník rafinerie Paramo v Pardubicích, společnost Unipetrol, uvažuje o jejím zavření nebo přesunutí provozu do Litvínova. Podnik nyní chystá několikaměsíční odstávku. Loni mělo Paramo ztrátu 190 milionů korun.

"Možné snížení počtu rafinerií je jednou z diskutovaných variant," připustil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Těmi dalšími jsou rafinerie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. Restrukturalizace Parama a rafinerské části Unipetrolu je však už součástí provozních plánů firmy, které je možné dohledat na jejich webu.

"V současné době připravujeme užší obchodní propojení Parama a Unipetrolu a nyní analyzujeme alternativy budoucího provozování pardubické rafinerie," uvedl včera mluvčí stoprocentního akcionáře.

Nakonec se o osudu Parama rozhodne v Polsku. Restrukturalizace Parama je podle něj součástí mezinárodní strategie PKN Orlen na zvýšení efektivnosti v rámci celé skupiny. Dokud konkrétní variantu jeho polští majitelé nevyberou, nechtějí se zatím vyjadřovat k dalším otázkám.

O tom, že se "cosi" děje, svědčí už vyjádření šéfa odborů Parama, podle něhož začne v prosinci v podniku několikaměsíční odstávka některých provozů. "Pak se rozhodne, jak dál. Pokud se v první fázi omezení výroby uvedené provozy skutečně zavřou, přijde o práci kolem šedesáti lidí," řekl odborový předák Milan Skryp.

Paramo zaměstnává absolventy chemických oborů

Dnes má společnost přesně 661 pracovníků. Paramo má smůlu hlavně proto, že má na evropské poměry příliš malou rafinerii, která nemůže konkurovat větším. Zavření rafinerie a popřípadě dalších provozů Parama by znamenalo ústup ze slávy chemie pro celé Pardubice.

"Město Pardubice je úzce spjaté s chemií. Nebýt chemických podniků, byly by Pardubice provinčním městem," řekla v nedávném programu Dne chemie primátorka Štěpánka Fraňková. "Paramo je odběratelem našich absolventů, pro nás by omezování jeho výroby nebyla pozitivní zpráva," reagoval děkan chemicko-technologfické fakulty Univerzity Pardubice Petr Lošťák.

Pro stovky rodin zaměstnanců by následné uzavření rafinerie Parama znamenalo tvrdou ránu. Ale jiní by ho třeba uvítali.

"V této době se už Paramo do města nehodí. Je tam už přes sto let a většinou jde z něj kvůli severozápadním větrům zápach na město. Mnoho lidí zná Pardubice právě podle zápachu z destilace ropy na asfalt v Paramu. Tamní dost velká kotelna a zplodiny z petrochemické výroby jsou velkým zdrojem znečišťování ovzduší. Navíc areál Parama odděluje Svítkov od Pardubic," řekl bývalý šéf inspekce ochrany ovzduší a zastupitel města Miroslav Rubeš.