Fastfood pro muslimy - V Pařiži v červenci otevřel fastfood pro muslimy. (27. července 2005) | foto: Profimedia.cz

Pařížští muslimové se dočkali vlastních hamburgrů

  • 42
I muslimové chodí rádi do fastfoodu. Jenže ty americké pro ně nejsou zcela vyhovující. V Paříži se ale dočkali unikátního Beurger King Muslim neboli BKM - fastfoodu pro muslimy. Prodává se tu halál, tedy náboženstvím povolené jídlo.

BKM otevřel v červenci v severní části Paříže ve čtvrti Clichy sous Bois, kde žije řada vyznavačů islámu z bývalých francouzských kolonií, napsala agentura AFP.

Polovina z 28tisícové populace je mladší 25 let. Beurger King Muslim navíc umístil svou první a zatím jedinou pobočku jen sto metrů od místní střední školy a necelých 200 metrů od svého hlavního konkurenta - amerického řetězce McDonald´s.

"Restaurace je otevřená pro každého, ale tady v okolí je silná poptávka zejména ze strany muslimů, kteří si v klasických fastfoodech mohou objednat maximálně rybí filé," říká manažer projektu Mourad Benhamida.

Muslimové sice mají striktně zakázané především vepřové, ale i ostatní maso jako hovězí či kuřecí by mělo být připraveno podle speciálních islámských rituálů, aby bylo "halál".

"Maso kupujeme od místních dodavatelů a je připravené islámským způsobem. Ručíme za původ i zpracování veškerého jídla," vysvětlil agentuře AFP zaměstnanec Hakim.

Kromě jídla je tu muslimská i obsluha. Na rozdíl od francouzských škol, kde parlament loni zakázal veškeré náboženské symboly, tedy i muslimské šátky (více zde) jsou servírky BKM zahalené a nemusí se bát postihu, napsala BBC.

Muslimské je i samotné jméno restaurace. "Beurger" v první řadě evokuje především plátek masa v amerických sendvičích, "beur" je ale také výraz, kterým Francouzi označují severoafrické přistěhovalce druhé generace.

Muslimové, kterých ve Francii žije pět milionů, tedy osm procent populace, mají tedy konečně svou restauraci. Projekt ale navíc pomohl zaměstnat 28 lidí, kteří by jinak práci našli těžko a často také byli dlouho nezaměstnaní, připomněla AFP.

"Je to výzva," říká Hakim. "Dnes mají mladí lidé, kteří žijí na těchto předměstích, velké problémy najít práci a tato restaurace umožňuje najmout i ty, kteří nemají vysoké vzdělání."

Svoje zákazníky si muslimský fastfood teprve hledá. "Přišel jsem se podívat, jestli je to tak dobré jako KFC," zažertoval jeden z nich pro AFP.

,