Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Paroubek: Schodek vystoupá až na 200 miliard korun

  • 121
Předseda ČSSD Jiří Paroubek vidí další vývoj české ekonomiky spíše černě. Schodek rozpočtu se podle něj může pohybovat mezi 150 až 200 miliardami korun. Upozornil také na to, že zotavení z hospodářské krize bude spíše delší, než si většina lidí v tuto chvíli připouští.

Rozpočet na příští rok je podle Paroubka "v mlhách" a schodek bude spíše vyšší než nižší. Sociální demokracie prý proto bude trvat na aktualizaci rozpočtu. Paroubek to uvedl na dnešním setkání s vrcholovými manažery.

Krize podle předsedy rovněž zkomplikovala i přijetí eura, přesto je podle něj možné přejít na jednotnou evropskou měnu v roce 2013, ale spíše v roce 2014.

Paroubek již dříve uvedl, že v současné době je přechod na evropskou měnu druhotnou otázkou. Prioritu nyní mají opatření proti ekonomické krizi, která zvýší rozpočtový deficit nad vstupní limit do eurozóny.

Dostat zpět deficit veřejných financí v roce 2011 pod tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura je podle Paroubka výkon hodný Nobelovy ceny.

"Nemůžeme sahat do podstaty sociálních výdajů a neumím si představit, že by to udělala i pravicová vláda," uvedl.

Výdaje státního rozpočtu by příští rok měly podle návrhu ministerstva financí činit 1,057 bilionu korun a deficit rozpočtu by měl být 150 miliard korun. Plány počítají s růstem ekonomiky příští rok o 0,8 procenta.

Po letošní rok byl schválen rozpočet s výdaji 1,152 miliardy korun a deficitem 38,1 miliardy korun. Kvůli hospodářské krizi se ovšem výrazně zhoršil vývoj příjmů a vláda se snaží udržet deficit letošního rozpočtu kolem 150 miliard korun.

ČSSD chce zvyšovat minimální mzdu

Na dnešním setkání s manažery Paroubek také uvedl, že ČSSD bude usilovat o to, aby se každý rok zvyšovala minimální mzda. "Bylo by dobré řešit tyto věci s ohledem na další sociální a politický vývoj v zemi. Cesta do pekel je si myslet, že je možné udržovat minimální mzdu na stálé úrovni," uvedl Paroubek.

Dovoz levné pracovní síly ze zahraničí by podle něj mohl v Česku vytvořit během deseti až patnácti let stejně výbušné sociální prostředí, jako je například ve Francii nebo v Nizozemsku.

V souvislosti se sociálními dopady je podle Paroubka podstatné, jak se podaří překonat krizi v USA. "Pokud to nezvládnou USA, tak by došlo k rozpadu nynějšího světového pořádku a mělo by to nedozírné následky. Pokud se krize bude prohlubovat, může mít své sociální a následně i politické důsledky," uvedl Paroubek.

,