Navzdory snahám ministra Janoty tak dluh poroste čím dál rychleji a spolu s ním i náklady na úroky.

Navzdory snahám ministra Janoty tak dluh poroste čím dál rychleji a spolu s ním i náklady na úroky. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

„Paroubkův“ rozpočet vzal peníze na důchody i nemocenskou

  • 1310
Poté, co levice přidala navzdory názoru vlády zemědělcům či úředníkům, nemusí být v rozpočtu peníze na důchody, nemocenskou ani na stavební spoření. Ale také na úroky ze státního dluhu či na mezinárodní soudní spory. "Přidělá to problémy těm, kdo budou vládnout ve druhé polovině příštího roku," říká ministr financí Eduard Janota.

Když sociální demokraté a komunisté navýšení některým skupinám prosazovali, spoléhali, že na citlivé výdaje, důchody či nemocenskou si vláda dodatečně půjčí. "Je to jen odložení problémů do budoucnosti, kladení min," říká Janota.

Z půjčených peněz se totiž platí čím dál vyšší úroky a musí se někdy vrátit. Moc na výběr, kde na to vzít, stát nemá. Pokud nesníží sociální dávky či náklady na chod státu, musí zvednout daně. Všem, kterým teď levice přidala: hasičům, učitelům, zemědělcům. A později i jejich dětem.

O důchody či nemocenskou, z jejichž účtu zmizelo 1,8 miliardy, se nemusí lidé bát, dostanou je. Avšak za cenu toho, že se stát víc zadluží – příští rok tak nebude chybět v pokladně jen 163 miliard, ale víc.

Navzdory snahám ministra Janoty tak dluh poroste čím dál rychleji a spolu s ním i náklady na úroky. Stát bude potřebovat peníze na jeho úhradu a už nebude stačit nepatrně zvýšit DPH nebo snížit mateřskou, jak to udělala vláda ve svém protideficitním balíčku.

Janotův balíček byl jen nesmělý krůček

"Vsadím cokoliv, že jakákoliv nová vláda bude donucena k úsporným krokům neskonale tvrdším než nesmělé krůčky tzv. Janotova balíčku," kritizoval přesuny poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kvůli přesunům peněz ve prospěch několika skupin voličů bude příští rok chybět také pět miliard na dostavbu dálnic a železnic.
Jde převážně o již vysoutěžené a rozestavěné úseky, které se přeprojektovat a případně zlevnit nedají. Nanejvýš zakonzervovat, což také není zadarmo.

"Znamená to zpoždění či zastavení třiceti velkých staveb, ohroženo je také čerpání evropských peněz," varuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

ČSSD navrhla, že úbytek peněz vyřeší šalamounsky – sáhne do dividend ČEZ, které stát z většiny vlastní, a z nich fondu dopravy přisype. Problém je v tom, že výše dividendy nikdy není jistá, a už vůbec nejde o bezedný zdroj. Loni připlulo z ČEZ do rozpočtu 18 miliard.

Až na dno pokladničky ČEZ

Každoročně se z dividend platí likvidace ekologických škod, doplňuje se z nich důchodový účet či slouží jako rezerva na chystanou důchodovou reformu. Navíc se tímto trikem podle pravidel EU zvyšuje skutečný schodek rozpočtu na úroveň 5,7 procenta HDP.

Tím však karneval přesunů nekončí. Téměř tři miliardy ubyly v rozpočtu na různá odškodnění obětem komunismu a trestných činů či na výdaje na soudní spory, dokonce na stavební spoření.
Jestli se bez těchto peněz stát obejde, není jisté.

"To je loterie. Jestli prohrajeme nějaký mezinárodní spor, budeme to muset stejně zaplatit," konstatuje Janota. Ministr pak bude muset ušetřit peníze uvnitř resortu či v nejhorším případě sáhnout na vládní rozpočtovou rezervu.

Sto milionů chybí také na již rozjetý dvoumiliardový projekt Státní pokladna, který má umožnit on-line sledovat, za co jednotlivé úřady utrácejí. První etapa odstartuje v lednu. "Pokud by ministr financí nenašel peníze jinde, projekt by se musel zastavit, přijdou sankce," varuje Janota.