Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: PokerStars.cz

Pat v USA spouští automatické škrty. Méně peněz na armádu i potraviny

  • 3
Na Američany dopadnou v příštích měsících škrty za 85 miliard dolarů, tedy 1,7 bilionu korun. Podle očekávání se totiž nepodařilo dospět k politické dohodě, která by automatickým škrtům zabránila. Sníží se třeba prostředky na armádu, zdravotnictví, přistěhovalectví nebo kontrolu potravin.

Konkrétní dopad zatím není zcela jasný, ekonomiku ale určitě zasáhne. Mezinárodní měnový fond dokonce varoval, že sníží odhad růstu americké ekonomiky na letošek minimálně o 0,5 procentního bodu.

Lhůta, do níž se dalo škrtům zabránit, skončila o půlnoci. Původní obavy byly ještě větší, hovořilo se o hrozbě pádu z takzvaného fiskálního útesu, který by mohl ekonomiku opět uvrhnout do recese. Otázku daní se však podařilo vyřešit (čtěte v USA odvrátili pád z fiskálního útesu).

Zkrácení výdajové stránky rozpočtu má mít bezprostřední, byť nikoli okamžitý dopad na činnost úřadů a institucí financovaných z federálního pokladny. O 46 miliard se mají například snížit zbrojní výdaje, o deset miliard financování programů zdravotnického zabezpečení. Málo peněz bude na kontrolu přistěhovalectví nebo na prověrky kvality potravin.

Dopad škrtů ale pocítí Američané nejspíš až za několik měsíců a poslanci Kongresu kdykoli do té doby mohou problém vyřešit. Spekulovat o konkrétních následcích rozpočtové krize je proto podle agentury Reuters předčasné. Na výkon americké ekonomiky by automatické škrty velký vliv mít neměly.

Prezident Barack Obama by měl v pátek vydat první pokyny týkající se zavádění rozpočtových úspor. V Bílém domě se kromě toho setká s vedoucími představiteli obou komor Kongresu, ale žádné velké naděje s jejich jednáním spojeny nejsou.

Ještě těsně před půlnocí si Bílý dům a vedení republikánské strany vyměnili sérii trpkých obvinění. Vláda nařkla republikány, že se jejich vinou mohou zastavit plavidla amerického válečného námořnictva a děti nebudou mít očkování. Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner zase obvinil z odpovědnosti za fiskální problémy vládu. "Je to rozhodnutí prezidenta, byl to jeho tým, který na tom trval," řekl Boehner.