Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Patria se brání proti pokutě od ČNB. Žaluje banku o pět milionů

  • 8
Mezi obřím obchodníkem s cennými papíry Patria Finance a Českou národní bankou (ČNB) se rozhořel spor. Investiční společnost se brání pokutě, kterou jí uložila ČNB za tři případy obírání klientů. Patria žádná pravidla prý neporušila, ČNB proto žaluje o 5 milionů korun.

Centrální bankéři na jaře definitivně potvrdili velkou pokutu pro Patrii ve výši pěti milionů korun za zjednodušeně řečeno zneužití informací o svých klientech a možné obohacení se na jejich úkor. Uvedené prohřešky se údajně staly v roce 2009, vyšetřování však skončilo teprve loni.

Patria s výsledky vyšetřování a zdůvodněním pokuty nesouhlasí a na počátku tohoto měsíce podala k pražskému městskému soudu na centrální banku žalobu. Ta směřuje ke zrušení jejího rozhodnutí. Na straně Patrie bude stát advokátní kancelář Allen & Overy.

Za co ČNB pokutovala

Podle ČNB v prvním případě Patria využila toho, že měla klientovi prodat velké množství akcií ČEZ a Unipetrol, ale nejprve si zadala pokyn k nákupu těchto akcií na vlastní účet. Když potom akcie klienta bez limitní ceny uvedla na trh, jejich cena klesla a ona je nabyla na vlastní účet za sníženou cenu. Podle ČNB informaci o nabízených akciích skryla před ostatními firmami na burze, a tím se jejich poptávka nemohla podílet na určení ceny. Stalo se to 29. května 2009.
Ve druhém případě šlo o větší množství akcií Erste Group Bank. Zatímco klient zadal pokyn k prodeji ve 14:42, Patria vložila pokyn na burzu až v 16:04, kdy probíhá takzvaná závěrečná aukce jen pro tvůrce trhu. Mezitím podala pokyn k nákupu na vlastní účet. Podle ČNB opět ostatní firmy na burze měly informaci o prodeji jen krátkou dobu, cena akcií šla dolů o 76 korun a Patria tak koupila levněji. Bylo to v srpnu 2009.
Třetí případ souvisí s prvním, Patria prý poskytla informace o záměrech svého klienta s akciemi jiným firmám.

"ČNB nezohlednila roli Patrie jako tvůrce trhu, neboť Patria nejednala za účelem obohacení se na úkor klientů, ale za účelem uspokojení pokynů klientů v rámci závěrečné aukce," uvedla včera jeden z hlavních argumentů proti rozhodnutí šéfka právního oddělení Patrie Lenka Vavřichová.

ČNB zatím žalobu v rukou nemá

Centrální banka se omezila na to, že zatím žádnou žalobu neobdržela. "Pokud taková situace nastane, ČNB je připravena obhájit, že její postup byl v souladu se zákonem a jejími zákonem stanovenými úkoly v oblasti dohledu nad finančním trhem," uvedl její mluvčí Tomáš Zimmermann.

O co přesně jde? Patria tvrdí, že jednala v souladu s pravidly burzy a s pokyny svých klientů a že ČNB nepřihlédla k její úloze tvůrce trhu. Tvůrci trhu jsou největší obchodníci s cennými papíry, kteří občas nahrazují přirozenou poptávku a nabídku na trhu a nakupují tak na vlastní účet, aby se burza dostatečně hýbala a mohli na ní obchodovat i menší hráči.

Podle Patrie však nejsou v Česku detailně daná pravidla pro tvůrce trhu, a kdyby bylo její jednání posuzováno například podle britské praxe, žádné pochybení by nemohlo být konstatováno. Zároveň upozorňuje, že si nestěžovali ani klienti, kteří prý byli z řad velkých londýnských fondů.

"Největší část příjmů Patrie je z provizí a poplatků od klientů, a nikoli ze zisků z obchodování na vlastní účet. Z tohoto důvodu je naším primárním zájmem úspěšná realizace objednávek klientů a udržení dobrých vztahů s nimi. Nikoli zisk z obchodování na vlastní účet na úkor zákazníka," dodala Vavřichová, podle níž rozhodnutí ČNB předpokládá úmysl, který není racionální z hlediska obchodní strategie firmy.

Pochybení se podle ČNB stalo v takzvané závěrečné aukci, což je zhruba pětiminutový časový úsek po čtvrté odpoledne, kdy už mohou na burze obchodovat jen tvůrci trhu. Závěrečná aukce má přispět k vyjasnění kurzů důležitých akcií na burze a ke zvýšení likvidity trhu.

Tato praxe byla přitom zavedena jen čtrnáct dní před pokutovaným jednáním Patrie, což mohlo hrát roli v ještě nevyjasněných postupech. V inkriminovaný den se podle Patrie měnilo také složení hlavního indexu pražské burzy PX, na což reagovali velcí zahraniční investoři zvýšenou poptávkou po obchodování. Chtěli nastavit své investice podle nového složení indexu, z hlediska ČNB však mohli prodělat.