Poslední den skláren v Rapotíně. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Pec vyhasla. Rapotínské sklárny končí

  • 52
Skláři v Rapotíně na Šumpersku vybírali v pátek z pece žhavou sklovinu. Naposledy. Jindy běžná servisní záležitost opakující se přibližně každé dva roky, teď znamenala definitivní konec místních skláren.

"Je to tragédie," nemohl udržet slzy foukač skla Ladislav Klee, který v Rapotínských sklárnách pracoval  čtyřicet let. Martin Dvorčuk přišel do Rapotínských skláren před šesti lety po problémech ve sklárnách ve Valašském Meziříčí.

"Půjdu nejdřív na pracák, abych dostal podporu. Potom se budu ptát v Čechách. Bude to ale problém, protože sklářství se potápí všude,“ řekl.

To si myslí i ředitel úřadu práce v Šumperku Ivo Bartl. "Sklářské profese jsou natolik specifické, že bez rekvalifikace budou tito lidé jen těžko hledat jakoukoli práci,“ uvedl. Potíže očekává  také Milan Kocur, který desítky let fouká sklo a patří ve firmě k nejlepším foukačům.

"Je mi líto mladších kolegů, protože perspektiva obnovení výroby v Rapotíně se podle mě rovná zázraku. Já už mám jenom rok do důchodu, takže to nějak doklepu,“ pravil Kocur.

Téměř dvousetletá tradice skláren, ani věhlas rapotínských výrobků nebyly nic platné. Neúnosný nárůst cen energií v minulém roce, levná konkurence z Číny a hospodářská krize. To vše se podepsalo pod konec podniku.

Podnik se rozprodá

V pátek firma, která byla už od května 2008 v konkurzu,  definitivně zastavila výrobu. "Žádný ze zájemců nechtěl celou firmu s úmyslem udržet výrobu. Proto věřitelský výbor a konkurzní soud rozhodly o ukončení provozu. Není možné dál prohlubovat provozní ztráty," řekl správce konkurzní podstaty Petr Šmíd. Podle něj se objevili pouze zájemci o dílčí části areálu bez zájmu o zachování sklářské výroby.

"Teď připravíme prodej firmy po částech, abychom získali peníze pro uspokojení věřitelů," podotkl. 

Více než stovka zaměstnanců dostala už v prosinci výpovědi a v pátek sedmadvacátého února odpracovali poslední směnu. "Dokončili jsme pár kusů a teď už čistíme pec,“ sdělil Dvorčuk.

Ze 130 zaměstnanců jich zůstane patnáct. "Budou hlídat areál po dobu, než se jej podaří prodat. Zároveň jsou to lidé, kteří jsou schopni znovu rozjet výrobu, kdyby se přece jen našel někdo, kdo bude chtít výrobu obnovit,“ řekl Šmíd.

Sklárny jsou druhou nejdéle fungující firmou v regionu, hned po ruční papírně ve Velkých Losinách. Jen  málokdo věří, že se výroba skla do města ještě někdy vrátí.

Na konec fabriky se připravuje také Rapotín. Většina zaměstnanců totiž žije zde. "Je to velmi nepříjemné. Bohužel není v našich silách a možnostech s tím něco udělat,“ řekl starosta Rapotína Vladimír Mikulec.

Obec je ale připravena lidem, kteří se dostanou kvůli konci skláren do ekonomických problémů, pomoci. "Potřebujeme to vědět včas. Potom se můžeme bavit o přechodné výpomoci nebo odkladu plateb, například za nájemné,“ upozornil Mikulec.