Pečivo v dobrém obalu je terno

Česká pobočka Mezinárodního institutu informačního designu testovala obaly potravinářského zboží na tuzemském trhu.
Česká pobočka Mezinárodního institutu informačního designu testovala obaly potravinářského zboží na tuzemském trhu. V minulých týdnech jsme přinesli výsledky které se týkaly sýrů, bonbonů, čokolád a čaje. Na příští týden připravujeme nápojové obaly.

Obaly na koláče, záviny a podobné pečivo patří mezi nejproblematičtější. Zákazník si totiž nemůže jako například u tavených sýrů nebo čokolád vybrat mezi špatným a dobrým, ale pouze mezi špatným a ještě horším. "Na trhu jsme neobjevili jediný běžně prodávaný výrobek tak zabalený, aby jej bylo možno jednoduše a bez nože či nůžek rozbalit," připomíná Tomáš Fassati, koordinátor testu obalů, který proběhl v Institutu designu. Jemu nepřímo přizvukuje i Jan Musílek z Ostravy, který do redakce MF DNES napsal: "Fólii na lineckých koláčcích a biskupském chlebíčku se mi nikdy nepodařilo otevřít kulturně. Vždycky jsem ji musel doslova roztrhat." Dotčená zákaznice Marie Nováková z Pardubic je na tom podobně: "Dříve se igelit sám trhal, dnes se do něj pro změnu nemůžu dostat." Takové zkušenosti ovšem odporují požadavkům na dobrý obal, který by mělo jít jednoduše otevřít, a případný nespotřebovaný obsah do něj zase bez problémů uzavřít. "Při dnešním stavu technologie není obtížné do obalu zakomponovat nějakou pomůcku na otevírání," připomíná Tomáš Fassati a upřesňuje, jak to řeší výrobci jiných potravin: "Obal je možné naříznout jako u bonbonů nebo do něj zatavit otevírací pásek, jak je to běžné na sušenkách či sýrech."

Kompletní znění zprávy z testu Mezinárodního institutu informačního designu lze najít v internetovém magazínu iDNES na adrese www.idnes.cz/test.

ROHLÍKY NEVYDRŽÍ ČERSTVÉ ANI DEN

Chléb si zachovává čerstvou chuť i vůni dvanáct až čtyřiadvacet hodin. Ostatní pečivo začíná vlhnout a postupně ztrácí své kvality již po šesti hodinách. Tomu mohou výrobci zabránit několika způsoby. Například když do pečiva přidají konzervační látky, které zabraňují vzniku plísní. Plísním brání i plastové obaly. Někteří tuzemští výrobci plánují využití absorbérů kyslíku. Jsou to malé sáčky plněné chemikálií, které se přidávají do obalů a snižují v nich obsah kyslíku. V zahraničí je každý absorbér označený symbolem přeškrtnutého příboru na znamení, aby jej někdo nepozřel i s jídlem. (aku)

Jak často lidé kupují balené pečivo?

vůbec 39 %
často 11 %
občas 34 %
výjimečně 16 %

Poznámka: Průzkum proběhl v květnu a zahrnoval 1054 občanů Česka ve věku od 15 do 69 let.
Pramen: AISA