Bílé pšeničné pečivo loni zlevnilo, přestože se spodní sazba DPH zvedla ze 14 na 15 procent. Ilustrační snímek | foto: Iva Špačková, iDNES.cz

Pekaři chtějí zvednout ceny, výrobu prodražilo oslabení měny

  • 61
Už několik let si pekaři stěžují, že podnikají na hraně přežití. V poslední době navíc upozorňují na to, že měnová intervence jejich vyhlídky ještě víc zatemnila. S oslabením koruny zdražilo droždí i doprava a pekaři tvrdí, že si potřebují vyjednat lepší ceny.

"Ekonomická situace pekařských výrobců je v ČR dlouhodobě neuspokojivá a zvýšené náklady v souvislosti s opatřeními ČNB ji ještě výrazně zhoršily. Pekaři proto budou nuceni v nejbližší době jednat se svými hlavními odběrateli, což jsou obchodní řetězce, aby tuto skutečnost zohlednili v nastavených cenových podmínkách," řekl iDNES.cz předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.

Stoupla DPH, ale rohlíky zlevnily

Zda si zákazník v českých obchodech za rohlíky i chleba letos připlatí, není jasné.  Ceny chleba minulý rok na zvýšení DPH v podstatě nijak nezareagovaly, a světlé pečivo dokonce zlevnilo. Rohlík tak nyní stojí v průměru 1,75 koruny (data ČSÚ za leden), což je o dvacet haléřů méně než před rokem.

Češi preferují stále bílé pečivo

Přes proklamace zdravějšího životního stylu, stále vládne obyčejný rohlík. Více v časopise Retail Info Plus.

Některé menší řemeslné pekárny ceny zvedají, u velkých je to otázkou vyjednávání s řetězci, v nichž se prodávají dvě třetiny pečiva. "Od dubna po asi pěti letech přistupujeme ke zhruba pětiprocentnímu zdražení u vybraného sortimentu (jen asi 5 procent zboží), u kterého je situace už opravdu dlouhodobě neúnosná," svěřila se spolumajitelka malé pekárny v Moravskoslezském kraji, která chtěla zůstat v anonymitě. Kdyby nezdražila, musela by prý svatební koláčky a jiné pečivo přestat vyrábět.

Ze surovin zdražuje pekárnám výrobu především droždí, které je druhou nejvýznamnější položkou a do Česka se dováží z Francie, Polska, Ukrajiny a dalších zemí. Kilogram droždí vlivem oslabení koruny od listopadu podle ČSÚ zdražil o 9 korun na 98 korun v lednu. Například druhé největší pekárny v zemi Penam (mají 15 procent trhu) spotřebují za rok asi 2 250 tun droždí.

Svaz pekařů odhadl náklady v souvislosti z oslabením měny na desítky milionů korun. Kromě droždí zdražila například i doprava. Vyšší loňská sklizeň navíc podle předsedy pekařského svazu Dřízala nepřináší levnější mouku, protože devalvace motivuje zemědělce k vývozu obilí s lepším výnosem.

Na druhou stranu letos výrazně zlevnila elektřina, ani to však není podle šéfa svazu pekařů dostatečná náplast na dlouhodobé bolesti. "Ano, ale záleží, jak ji kdo nakupuje. Když elektřina zlevní domácnostem, neznamená to, že zlevní stejně i velkoodběratelům," uvedl.

Nám se daří, tvrdí liberecký pekař

Někteří pekaři hlásí po oslabení koruny zdražení nájmů v prodejnách v obchodních centrech, které platí v eurech. "V obchodních domech jsme platili nájem kolem 150 tisíc korun. Teď platíme o 15 až 20 tisíc víc než dřív," popsal majitel liberecké pekárny Jiří Bláha, který je držitelem titulu Živnostník roku 2010.

Pekárna Jiří Bláha má deset prodejen, z toho ve čtyřech platí nájem v eurech. Majitel si na byznys nestěžuje, i když uznává, že je těžké se udržet. "Daří se nám a děláme na místech velké obraty," řekl. Do řetězců firma nedodává, za 80 procent odbytu vděčí vlastním prodejnám. Tam si může dovolit prodávat rohlíky a housky za 3,20 koruny. Naposledy zdražil loni se zvýšením DPH. "Teď nemám potřebu zdražovat," uzavřel.