Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Výdělky z vodáren se zvyšují, peníze ale mizí do zahraničí

  • 347
Vodárny v Česku vynášejí zahraničním investorům stále více peněz. Objem dividend vyplacených vodárnám v cizích rukou loni stoupl o třetinu. To může být zapříčiněno i končícími smlouvami zahraničním firmám v některých částech republiky.

Nemáme dostatek peněz na obnovu našeho majetku, proto musíme zdražovat, vysvětlují vodárny na konci roku, proč opět mění své ceníky. Neříkají však druhou podstatnou informaci: byznys největších hráčů v oboru vynáší jejich majitelům čím dál více peněz.

Jaké dividendy si vyplatily vodárny

Rok 2014: 1 632
Rok 2015: 2 118

V milionech korun

Ukazuje to přehled vyplacených dividend za rok 2015 u desítky největších vodárenských firem, kde je zahraniční investor. Jejich objem přesáhl dvě miliardy korun, meziročně stoupl o dvacet devět procent.

Objem peněz z české vody je ve skutečnosti ještě vyšší. Není v něm zahrnuto vyplacení zhruba miliardy korun, ke kterému došlo loni při snížení základního jmění u Severomoravských vodovodů a kanalizací.

„Zjednodušeně jde o výplatu zisků, které se ve společnosti tvořily od roku 1992 a na základě rozhodnutí valných hromad došlo v danou dobu k jejich vyplacení,“ řekl mluvčí vodáren Marek Síbrt.

Loňský rok ve výplatách dividend přinesl zajímavou změnu. Zatímco některým vodárnám nepatrně klesl zisk, objem vyplacených dividend se zvýšil. Je to částečně způsobeno ročním zpožděním mezi výplatou dividend, o které se rozhoduje obvykle až na jaře dalšího roku.

„Zlatý důl s vodou“

Avšak může být i jiný důvod: o zahraničních investorech v české vodě se mluví čím dál méně lichotivě a začíná být jasné, že až doběhnou některé dlouhodobé smlouvy, například v Praze či celém bývalém Severočeském kraji, budou se balit.

Francouzi vezmou z vodáren v Brně vyšší zisk, mohlo by chybět na investice

„Zahraniční firmy vidí, že jim jejich zlatý důl s vodou končí, a tak se snaží vyinkasovat co nejvíce, dokud to jde,“ říká Radek Novotný. Provozovatel serveru pravdaovode.cz proti nadnárodním koncernům v českém vodárenství bojuje dlouhodobě a upozorňuje na zbytečné odlivy zisků z oboru, který jinde ve světě většinou zůstává plně v rukou měst a obcí.

Zahraniční firmy ovládly vodu hlavně v největších městech. Městy a obcemi ovládané firmy mohou být sice méně efektivní než velcí nadnárodní hráči, většinou však zisky plně reinvestují do svých sítí.

I proto už v některých městech došla s „cizinci“ trpělivost a začali tam vodárny opět mít plně pod svou kontrolou. A takový návrat do rukou měst a obcí může přinést i zlevnění vody.