Předseda čínské společnosti CEFC Jie Ťien-ming na snímku s českým prezidentem...

Předseda čínské společnosti CEFC Jie Ťien-ming na snímku s českým prezidentem Milošem Zemanem (13. ledna 2016) | foto: Wj887Creative Commons

Číňané pošilhávají po další finanční skupině. Jednají s lidmi z Penty

  • 14
Do miliardových obchodů s čínskou skupinou CEFC se po J&T zapojí také Penta Investments, majitel lékáren Dr. Max, sázkové kanceláře Fortuny nebo leteckého výrobce Aero Vodochody. Zástupci česko-slovenské skupiny však odmítají, že by šlo o přímý vstup do mateřské skupiny.

Čínský investiční holding CEFC, který v Česku reprezentuje bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, krouží kolem československé investiční skupiny Penta Investments Marka Dospiva a Jaroslava Haščáka.

Podle Českého rozhlasu je dokonce ve hře vstup do mateřské společnosti, kde by Číňané mohli údajně získat až 50 procent akcií skupiny, která ovládá majetek za více než 180 miliard korun. Rozhlas ale dodává, že jednání jsou teprve na počátku.

Takový scénář ale zástupci Penty odmítají. „V tuto chvíli můžeme pouze potvrdit, že jsme s čínskými investory v počátečním kontaktu. Diskutujeme o potenciálním odkoupení aktiv, která v našem portfoliu nepovažujeme za strategická a zcela v souladu s naší investiční strategií se jich plánujeme vzdát. Žádné jiné dohody nejsou v současnosti aktuální,“ uvedl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Pentu vlastní pět partnerů, přičemž největší podíly drží finančníci Marek Dospiva a Slovák Jaroslav Haščák. Oba dva mají s Čínou historické zkušenosti, během svého studijního pobytu v Pekingu na počátku devadesátých let dováželi čínské textilní výrobky do obchodních řetězců v Československu.

Obchod za 27 miliard. Číňané ovládnou polovinu finanční skupiny J&T

Podle informací iDNES.cz je však vstup čínských investorů do samotné Penty spíše ambicí týmu Jaroslava Tvrdíka, na kterou se zatím sami majitelé Penty příliš netváří. Ale jako vždy ale bude záležet hlavně na ceně. Jeden ze zdrojů z okolí obou společností hovoří o tom, že Číňanům se nejvíce zamlouvají zdravotnické společnosti Penty, včetně lékárenského řetězce Dr. Max. Zájem projevili údajně také o sázkovou kancelář Fortuna.

„Komentujeme pouze dokončené transakce. Přesto pro vyvrácení spekulací mohu sdělit, že v současné době neprobíhá mezi společností CEFC a společností Penta finalizace jakékoliv obchodní transakce,“ uvedl ředitel komunikace evropské pobočky CEFC Group Pavel Bednář.

Pokud by se však scénář skutečně naplnil, Číňané by fakticky spojili dvě přední konkurenční investiční skupiny v Česku a na Slovensku - tedy finanční část J&T a Pentu. Podle zatím neoficiálních informací čínská skupina CEFC plánuje zhruba za 23 miliard korun navýšit svůj podíl ve finanční skupině J&T Finance Group (JTFG) na rovných 50 procent. Kromě toho už v Česku drží podíly ve skupině Pivovary Lobkowicz, letecké společnosti Travel Service, v mediálních společnostech Empresa Media a Médea Group a ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha.