Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Hobby.cz

Další česko-čínský obchod: Penta prodala továrny na žrádlo pro psy

  • 20
Česko-slovenská finanční skupina Penta Investments prodala německého výrobce psího a kočičího krmiva Gimborn. Kupujícím je čínský fond Hillhouse Capital Management, který má podíly mimo jiné i v největších internetových start-upech současnosti.

Transakcí, jejíž hodnotu nechtěla Penta komentovat, společnost opustila svou investici z roku 2008. Tehdy skupina pěti partnerů koupila německé továrny na krmiva v balíku se sítí zverimexů. Právě maloobchodní část PetCenter potom Penta už v létě 2014 prodala svému exmanažerovi Vladimíru Pelánovi (potažmo jeho fondu MVM Invest).

Nyní se tak uzavírá celý příběh, jehož součástí je i nedávno proběhnuvší restrukturalizace německého podniku. „Gimborn je jednoznačně úspěšným projektem Penty. Patří však k několika firmám, které nechceme dlouhodobě rozvíjet,“ okomentoval prodej spolumajitel Penty Marek Dospiva.

Výrobce krmiv z Porýní

Původně rodinnou firmu založil Heinrich von Gimborn v roce 1855 v městečku Emmerich am Rhein nacházejícím se na německo-nizozemské hranici. Z počátku šlo o farmaceutický závod, na prémiová krmiva pro zvířata se začal zaměřovat v roce 1965. Aktuálně provozuje dvě továrny a zaměstnává přes 150 lidí.

Tržby firmy rostly v posledních letech pod Pentou o jednotky procent ročně. Loni Gimborn generoval tržby z prodeje ve výši 46,7 milionu eur (1,2 miliardy korun) a provozní zisk EBITDA ve výši 4,2 milionu eur (113 milionů korun). Hlavními trhy Gimbornu a jeho značek Biokat’s, Gim Cat a Gim Dog jsou Německo, Nizozemsko, Rusko nebo právě Čína, odkud pocházejí noví majitelé.

V roli bohatého čínského ženicha v Česku zatím vystupuje hlavně Jaroslav Tvrdík zastupující průmyslový konglomerát CEFC. Ten v posledních letech získal podíly v J&T Finance Group, pivovarech Lobkowicz, fotbalové Slavii Praha nebo naposledy strojírenský ŽĎAS. Na jaře se spekulovalo, že plánuje vstoupit právě i do Penty (více jsme psali zde).

Penta Investment ale nakonec svůj první čínský obchod pojala jinak. A sice jako prodej Gimbornu pekingskému fondu Hillhouse. Ten zahraniční média označují za navenek téměř nekomunikující. To co je o něm známo ale budí respekt. Spravovat má prostředky - převážně čínských a amerických univerzit, nadací, penzijních fondů a jiných institucionálních investorů - v hodnotě 20 miliard dolarů (přes 480 miliard korun).

Čínští investoři mají podíly v Uberu i v AirBnB

A zajímavé jsou zejména investice, které mají v portfoliu čínští správci vedení třiačtyřicetiletým absolventem Yaleovi univerzity Lej Čangem. Ať už ty řadící se mezi private equity, tak i ty venture kapitálové. Tedy riskantní investice do rozvíjejících se technologických firem.

S téměř 11% podílem jsou největším akcionářem obřího čínského e-shopu JD.com, který je kótovaný na americké burze Nasdaq. Podle údajů na svém webu drží podíly také v internetových gigantech Tescent a Baidu.

Kromě toho investuje do segmentu taxiaplikací, kde má podíl v několika lokálních hráčích i jednom globálním - nejhodnotnějším start-upu světa Uberu. Loni v létě byl potom Hillhouse také podle The Wall Street Journal jedním z trojice hlavních investorů skládajících se na investici v hodnotě 1,5 miliardy dolarů do další kalifornské firmy - AirBnB.