Penzijní připojištění se hodí všem, životní pojistka lidem s rodinou

I když je člověk ještě mladý, už je mu z mnoha stran připomínáno, že to tak vždycky nebude. Nemá spoléhat na státní pokladnu, ale sám myslet na zabezpečení ve stáří a peníze na ně odkládat stranou. Jak? Způsobů je několik, stát ale upřednostňuje dvě - penzijní připojištění se státním příspěvkem a možností snížit si daně a kapitálové životní pojištění, kde se s daňovou úlevou počítá od nového roku. V penzijním fondu si člověk může naspořit více peněz než prostřednictvím životní pojistky.

Ta má ale ve srovnání s první možností jednu výhodu - pokud pojištěný člověk zemře nebo vážně onemocní, jeho rodina se nedostane díky pojistce do finančních potíží.

V obou případech člověk investuje své peníze na dlouhou dobu, takže by si měl předem ujasnit, jak velkou částku bude moci ukládat a který produkt je pro něj v danou chvíli výhodnější.

Není například výhodné spořit vysoké částky v penzijním připojištění více než patnáct let, neboť výnosy z něj časem klesají a třeba s některými podílovými fondy nemohou soutěžit.

Životní pojistka se naopak nevyplácí starším lidem, neboť jim pojišťovna méně peněz zhodnocuje a více odkládá jako rezervu na krytí rizika smrti či nemoci, takže výnosy jsou relativně nízké.

Zároveň je třeba pečlivě vybírat mezi jednotlivými finančními ústavy. Zatímco penzijní fondy se příliš neliší, nabídka životních pojišťoven je velmi široká a pro každého jinak výhodná.

Životní pojištění totiž už dávno není jen zajištěním pro případ smrti, ale například i nemoci či způsobem zabezpečení dětí při studiu nebo po svatbě. Vzhledem k tomu, že životní pojistka je velmi složitý produkt, nemá dnes laik prakticky možnost vybrat si dobře bez odborné rady.

Ale pozor: protože jsou pojistky pro agenty velmi dobrým "obchodním zbožím", snaží se klientům doslova vnutit i to, co jim nemusí vyhovovat. Je proto dobré vyslechnout několik agentů a teprve poté se v klidu rozhodnout.

Když si například někdo vybere špatně a rozhodne se odstoupit od smlouvy dříve, může hodně tratit.

Životní pojišťovny totiž nemusí vrátit při předčasné výpovědi ani tolik, co jim klient do té doby svěřil. V penzijním fondu může člověk zase přijít o státní příspěvky a výnosy z nich.

Další informace najdete v úterní příloze MF DNES Peníze