Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Stát láká na spoření na penzi. Bude na něj nově přispívat i dětem

  • 125
Pro lidi, kteří chtějí zajistit své potomky na stáří, připravuje stát atraktivní novinku. Doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem budou nově moci pro své děti či vnoučata založit rodiče a prarodiče. Nebude totiž omezeno věkem. „Doposud je věková hranice osmnácti let,“ řekl předseda důchodové komise Martin Potůček.

Komise se bude snažit, aby tato novinka začala platit už od příštího roku.  Ministerstvo financí by ji mělo zakomponovat do svých plánů, v nichž zatím počítalo jen se zrušením penzijní reformy vlády Petra Nečase, tedy se zrušením takzvaného druhého důchodového pilíře.

Další výraznou novinkou, kterou napsala důchodová komise do závěrečné zprávy pro vládu a kterou ve čtvrtek zveřejnila, je to, že lidé budou nově motivováni, aby peníze naspořené v doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem nevybírali jednorázově.

Jen v případě, že si takto naspořené peníze nechají vyplácet nejméně deset let v rozložených splátkách, budou tyto peníze osvobozeny od daně z příjmu.

„V návrzích k úpravám doplňkového penzijního spoření chybí řada důležitých témat,“ řekl ČTK prezident Asociace penzijních společností ČR Vladimír Bezděk. Zmínil hlavně chybějící podporu většího zapojení zaměstnavatelů. V doporučeních se zatím neobjevují ani návrhy asociace na sjednocení limitů pro daňovou uznatelnost pro příspěvky zaměstnanců a zaměstnavatelů, které by podle Bezděka spoření rovněž zatraktivnily.

Důchod obou manželů by měl vycházet ze společného příjmu

Důchodová komise se podle předsedy Martina Potůčka shodla i na tom, že by měl být zaveden společný vyměřovací základ manželů, což znamená, že v případě, kdy například muž vydělává a žena se stará doma o děti, na tom nebyla žena v penzi „bita“, ale do jejího důchodu by se promítl i příjem muže.

Vlastně by se o důchod vyplývající z jejich společného soužití rovným dílem podělili. „Platilo by to nejen pro manžele, ale i pro partnery,“ řekl iDNES.cz Potůček. Prakticky by se při výpočtu důchodů obou partnerů vycházelo z toho, jaký měli společný příjem po dobu společného soužití.

Druhý důchodový pilíř, který Sobotkova vláda od roku 2016 zruší, prosadila bývalá vláda Petra Nečase proto, aby snížila zátěž pro státní rozpočet při vyplácení penzí vzhledem ke stárnutí obyvatelstva.

Lidé dostali šanci převést 3 procenta ze svých povinných odvodů na sociální pojištění do soukromých penzijních fondů na svůj vlastní účet, pokud k tomu přidali další 2 procenta ze svého. Jenže podle sociálních demokratů to podkopovalo příjmy průběžného důchodového systému, a proto podle druhý penzijní pilíř skončí s tím, že lidé dostanou na výběr - budou moci převést peníze na doplňkové penzijní spoření, vrátit je do průběžného systému nebo je dostanou zpět v hotovosti.